11 marca 2025

Nowości Zysk i S-ka Wydawnictwo 18.03.2025

Niemalże każdy wtorek jest w wydawnictwie Zysk i S-ka dniem premier, nie inaczej będzie 18 marca. Tego dnia trafią w ręce czytelników dwa tytuły, o których kilka słów poniżej.

Zaczynamy od "Niespokojnego pokolenie" Jonathana Haidta - psychologa społecznego, badacza i autora kilku publikacji, w tym wydanych przez nasze wydawnictwo i szeroko dyskutowanych tytułów "Rozpieszczony umysł" i "Prawy umysł".

W "Niespokojnym pokoleniu", książce powstałej w wyniku wieloletniej obserwacji, analizy szeregu badań i pogłębionej refleksji nad kondycją psychiczną dzieci i młodzieży, Haidt prezentuje czytelnikowi, jak na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniała się koncepcja wychowania, oraz w jakim stopniu te zmiany, połączone z gwałtownym rozwojem nowych technologii przyczyniły się do pogłębiającego się w ostatnich latach kryzysu zdrowia psychicznego właśnie wśród dzieci i młodzieży.

Haidt stawia pytania o media społecznościowe, o niemal nieograniczoną do nich dostępność, o łatwość nawiązywania wirtualnych kontaktów i jednoczesne coraz większe kłopoty w nawiązywaniu relacji w świecie realnym. Czy i my nie zadajemy sobie takich pytań?

 

Pokolenie Z stało się pierwszym pokoleniem w historii, które dorastało z urządzeniem w kieszeni odwracającym uwagę od otoczenia, a wciągającym do alternatywnego wszechświata, który był ekscytujący, uzależniający, niestabilny i – jak się okazało – niewłaściwy dla dzieci i młodzieży.

 

Od początku drugiej dekady XXI wieku obserwujemy gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia psychicznego wśród nastolatków. Rosną wskaźniki dotyczące depresji, stanów lękowych, samookaleczeń i samobójstw. Dzieci coraz częściej cierpią na bezsenność, brak koncentracji, wszelkiego rodzaju uzależnienia, samotność i perfekcjonizm. 

Psycholog społeczny Jonathan Haidt w swojej najnowszej książce "Niespokojne pokolenie" stara się znaleźć przyczynę epidemii chorób psychicznych, która dotknęła pokolenie Z. Pokazuje, jak gwałtowny rozwój technologii w połączeniu z nadopiekuńczością wobec dzieci i ograniczeniem ich autonomii w realnym świecie wypchnęły je do świata wirtualnego, co miało katastrofalne skutki dla nich samych, ich rodzin i całego społeczeństwa. Przede wszystkim jednak wzywa do działania i opisuje kroki, które rodzice, nauczyciele, szkoły, firmy technologiczne i rządy mogą podjąć, aby zakończyć epidemię chorób psychicznych wśród młodszego pokolenia i przywrócić bardziej naturalne dzieciństwo, oparte na zabawie i swobodzie w odkrywaniu świata.


 

Druga nasza propozycja to "Przenośne centrum świata" Mariana Golki.  - niezwykła podróż, w której odkrywamy piękno codziennych chwil!

W Przenośnym centrum świata autor, z daleka od wielkich wypraw czy spektakularnych odkryć, zaprasza czytelnika do świata pełnego zwykłych zdarzeń, które jednak skrywają niezwykłe znaczenie. Zwyczajne sytuacje i drobne spotkania zyskują tu nowy wymiar. Czy to zaułek w Paryżu, zakątek Rzymu, czy przypadkowo usłyszane słowo w drodze – wszystko to może stać się pretekstem do głębokiej refleksji nad istotą ludzkiej egzystencji.

Marian Golka dzieli się swoimi podróżniczymi „przypadkami", w których literacka wyobraźnia łączy się z subtelną obserwacją rzeczywistości. To książka o dostrzeganiu tego, co ulotne, i o poszukiwaniu ukrytej esencji miejsc i chwil. Dzięki niej odkrywamy, że prawdziwe centrum świata może być wszędzie – w każdym miejscu, w każdym wspomnieniu czy spojrzeniu, jeśli tylko otworzymy się na jego piękno i znaczenie.

Marian Golka (ur. 1948), socjolog, profesor nauk humanistycznych, były kierownik Zakładu Socjologii Kultury i Cywilizacji Współczesnej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor wielu publikacji, m.in.: Socjologia kultury (2007, 2013); Socjologia sztuki (2008); Pamięć społeczna i jej implanty (2009); Imiona wielokulturowości (2010); Cywilizacja współczesna i globalne problemy (2012); Samotność i sława (2015); Aparycje współczesności (2016).

 

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022