05 sierpnia 2023

Nowy książkowy "Wiedźmin" trafi w ręce czytelników w przyszłym roku

W Internecie trwa burzliwa dyskusja na temat losów Geralta z Rivii, który stał się częścią multimedialnego uniwersum. Oczywiście niezaprzeczalnym jest fakt, że bez opowiadania autorstwa Andrzeja Sapkowskiego opublikowanego na łamach Fantastyki w 1986 roku nie moglibyśmy cieszyć się obecnie książkową sagą, grami komputerowymi i planszowymi, czy filmowymi i serialowymi adaptacjami. 

Fabuła pierwszego Wiedźmina umiejscowiona jest w fikcyjnym świecie. Akcja opowiadania dzieje się w Wyzimie, która jest stolicą Temerii. Kolejne opowiadania ukazywały się niechronologicznie, co stanowi kłopot w odszyfrowywaniu czasu wydarzeń. Są to czasy panowania Foltesta, króla Temerii, Pontaru i Mahakamu. Inne fikcyjne krainy wymienione w opowiadaniu to Novigrad (stolica Redanii), którego władcą jest Vizimir i z którym w kontakty polityczne wchodzi Foltest oraz Rivia, z której pochodzi Geralt. 

W świecie Geralta występują stworzenia fantastyczne takie jak bazyliszki, smoki, utopce, bobołaki, upiory, wilkołaki, wampiry, lesze, rusałki i oczywiście strzygi. Jest on przesycony magią, a istoty fantastyczne znajdują się w nim na porządku dziennym. Są nieprzyjemnym, ale niezbyt uciążliwym elementem przyrody. Są też sygnałem przemiany, zmian zachodzących w świecie opowiadania. Verlerad, podczas rozmowy z Geraltem, wspomina, że jeszcze dwadzieścia lat temu świat był inny i nie roiło się w nim od przerażających stworzeń, a wiedźmińska profesja nie była potrzebna.

Andrzej Sapkowski w swoich opowiadaniach często wykorzystuje mity, baśnie i opowiadania ludowe jako źródło inspiracji, równie często odwracając narracje by uwydatnić mroczniejszą, mniej oczywistą stronę historii.

Swoje opowiadanie Wiedźmin oparł na opowiadaniu Strzyga Romana Zmorskiego wydanego w 1852 w zbiorze Podania i baśni ludu. Fabuła Strzygi wydaje się na pierwszy rzut oka, poza drobnymi szczegółami, identyczna z opowiadaniem Sapkowskiego. Młody sierota, Marcin, przybywa do miasta w towarzystwie wcześniej spotkanego starca, gdzie dowiaduje się o ogłoszeniu króla. Poszukuje on śmiałka, który wybawiłby zaklętą w strzygę królewnę, jego córkę. W zamian śmiałek ten otrzymałby wszelkie zaszczyty i hojną nagrodę. Strzyga ma być, według opowieści karczmarza, karą za kazirodczy związek króla ze swoją siostrą. Marcin postanawia odczarować królewnę poprzez pozostanie trzy noce w krypcie.

Mogłoby się wydawać, że Andrzej Sapkowski definitywnie zakończył cykl wiedźmiński „Panią Jeziora”, którą wydało Wydawnictwo SuperNOWA w 1999 roku, jednakże dokładnie czternaście lat później gruchnęła wiadomość o powrocie Geralta w prequelu pt. „Sezon burz”. 

W piątek 4 sierpnia odbyło się internetowe spotkanie z Sapkowskim na kanale Fantastic Talks, podczas którego padło pytanie o pomysł na kontynuację przygód literackiego "Wiedźmina", a na które autor udzielił elektryzującej cały świat odpowiedzi, że pracuje nad nową książką i prace te dobiegną końca najpóźniej w przyszłym roku.

 W zasadzie to nigdy tych rzeczy nie mówię, dlatego że ze mną nigdy nie wiadomo. Może coś zrobię, może nie zrobię. A do tej pory, jak mówiłem, że coś napiszę, a potem nie napisałem, to ludzie mieli pretensje, tak jakbym ich oszukał. Dlatego niechętnie mówię o tym, co robię, zanim nie skończę tego robić. Bo dopóki nie skończyłem, to uważam, że tego nie ma. Ale ponieważ dla Ukraińców zawsze robię wyjątki, więc teraz też zrobię. Tak, pracuję nad nową książką o Wiedźminie, dosyć pilnie. Jeszcze może rok, nie dłużej. I będzie .

Nie znane są jeszcze konkretne szczegóły, którzy bohaterowie przejmą lejce w kolejnej odsłonie, ale już zacieram ręce w oczekiwaniu na ten tytuł.

źródło: Wikipedia; YouTube


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022