02 października 2023

"Pod ostrzałem operuje się bardzo szybko". PREMIERA reportażu o polskich lekarzach i lekarkach na terenie działań wojennych

Chcę sobie wyobrazić, że jak będę stary, to będę mógł powiedzieć jak Peter Rosen (amerykański chirurg, twórca medycyny ratunkowej – przyp. red.): I did something usefull with my life. I did emergency medicine. Nikt nigdy nie powiedział: I did something usefull with my life. I did boobs.

fragment książki Lekarze. Walka o życie

Paweł, Justyna, David i Piotr - zdolni i ambitni. Skończyli medycynę – jeden z najbardziej prestiżowych kierunków studiów. Na co dzień pracują jako specjaliści w znanych miejskich i akademickich szpitalach. Po wybuchu wojny w Ukrainie z własnej woli trafili na teren działań wojennych.

  • Kim są? 
  • Po co wyjeżdżają? 
  • Czego się boją? 
  • Dlaczego zamieniają wygodę, prestiż i bezpieczeństwo na pracę w polowych warunkach pod ostrzałem?

 

Anna Wacławik - dziennikarka radiowa, laureatka dwóch nagród Grand Press w kategorii „Wywiad”, towarzyszy polskim medykom w wyjazdach „na front" ukraiński. Jako bezpośredni świadek przedstawia historie polskich lekarzy ryzykujących życie, by ratować ofiary zbrojnych konfliktów.


Bardzo polecam książkę Anny Wacławik. Z Ukrainy przywozi wstrząsające wywiady z polskimi lekarzami, którzy bez wahania pojechali na wojnę, żeby pomagać żołnierzom i cywilom. To rozmowy szczere, głębokie, o traumach, łzach i adrenalinie. Takie, które można prowadzić tylko z kimś, komu się ufa, bo nie zawiódł w trudnej sytuacji.  

Magdalena Grzebałkowska


Na wojnie lekarze i ratownicy medyczni są po to, aby dać choć namiastkę poczucia bezpieczeństwa. Dać nadzieję, że ktoś przyjdzie z pomocą. Ta książka to historia ludzi, którzy próbują powstrzymywać śmierć, powiedzieć jej: „zaczekaj, to jeszcze nie czas"... Doskonale opisane motywacje bohaterów i ich przejmujące historie. Autorka ze szczegółami opowiada o ludziach i miejscach. Od spokojnego Lwowa po piekło Zaporoża. O tym, co widzi i słyszy. Na szczęście my możemy o tym wszystkim tylko czytać, ale warto pamiętać, że spokój nie jest dany raz na zawsze. A za naszą wschodnią granicą wciąż trwa krwawa wojna, która w każdej chwili może się rozprzestrzenić na kolejne kraje.

Mateusz Lachowski


O AUTORCE:

Anna Wacławik - z wykształcenia archeolog, z pasji – radiowiec, w TOK FM prowadzi cotygodniowy, autorski program Wywiad pogłębiony oraz, we współpracy z Andą Rottenberg, program o sztuce Andymateria. Pasjonuje się tematyką społeczną, psychologią, sztuką. Jest laureatką dwóch nagród Grand Press w kategorii „Wywiad” (w 2011 roku za rozmowy z byłym wychowankiem domu dziecka i z pedagogiem z placówki opiekuńczo-wychowawczej; w 2012 za rozmowę z blogerką Chustką o seksie osób chorujących na nowotwór). Jest autorką kilku książek m.in. „Życie-zderzenie czołowe” – zbioru rozmów z księdzem Adamem Bonieckim, siostrą Małgorzatą Chmielewską, Evą Klonowski, Krystyną Starczewską i Andą Rottenberg.



Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022