Gwarancją stabilnej pozycji wydawnictwa na rynku jest idealne połączenie longsellerów i mocnych premier popularnych, bestsellerowych i nagradzanych Autorek i Autorów. Ta równowaga otwiera nam drzwi do wydawania książek wartościowych, choć niekomercyjnych. Często też dajemy szansę debiutantom. Każdy ich sukces jest naszym sukcesem – zwycięstwem intuicji nad lękiem przed podjęciem ryzyka.
Sporym zaskoczeniem były dwa tytuły, które na rynku są już od kilku lat. Powiedzieć, że cieszą się one niesłabnącą popularnością, to jakby nie powiedzieć nic.
Numer jeden to 48 praw władzy Roberta Greena. Okazuje się, że w tych niespokojnych, bardzo dynamicznych czasach, ludzie wciąż szukają skutecznych sposobów na zyskanie przewagi nad swoimi konkurentami.
NIEMORALNA, POUCZAJĄCA LEKTURA!
Wersja skrócona największego bestsellera Roberta Greena.
Trzy tysiące lat historii władzy skondensowanych w surowej esencji czterdziestu ośmiu praw. Synteza filozofii Machiavelliego, Sun-Tsu, Carla von Clausewitza i innych wielkich myślicieli.
Czy nam się to podoba, czy nie, każde z tych praw znajduje zastosowanie w życiu. Poparte taktykami królowej Elżbiety I, Henry’ego Kissingera, czy innych wpływowych postaci lub ofiar władzy, zafascynują każdego, kto jest zainteresowany przejęciem kontroli.
Robert Greene – poliglota, tłumacz, autor, mówca, autorytet w dziedzinie strategii, władzy i uwodzenia. Ukończył studia klasyczne na University of Wisconsin. Przez wiele lat pracował jako redaktor, między innymi w magazynie „Esquier”. Mieszkał w Londynie, Paryżu i Barcelonie, obecnie żyje w Los Angeles.
Numer dwa to Nie zaczęło się od ciebie Marka Wolynna – poradnik, który pokazuje, że trauma może być dziedziczona z pokolenia na pokolenie. Lektura tej pozycji, poza wiedzą popartą licznymi badaniami, pozwala lepiej zrozumieć źródło naszej depresji, stanów lękowych, obsesji czy też chronicznego bólu.
Depresja, zaburzenia lękowe, chroniczny ból, obsesje mogą mieć zupełnie inne podłoże, niż sądziliśmy do tej pory. Ich korzenie mogą sięgać do czasów naszych rodziców, dziadków, a nawet pradziadków. Najnowsze badania dowodzą tego, co wielu badaczy wcześniej przeczuwało – traumatyczne doświadczenia mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Książka czerpie z badań czołowych ekspertów zajmujących się zagadnieniem zespołu stresu pourazowego, m.in. Rachel Yehudy i Bessera van der Kolka. Nawet jeśli osoba, która doświadczyła traumy od dawna nie żyje albo historia tego doświadczenia została zapomniana lub przemilczana, ślady emocjonalne tego zdarzenia mogą wciąż być żywe. Często są głęboko ukryte, zakodowane w genach i języku i mogą odgrywać dużo większą rolę, niż do tej pory przypuszczano.
Mark Wolynn, pionier w badaniach nad dziedziczną traumą, od ponad dwudziestu lat pracuje jako terapeuta.
Kolejne pozycje zajmują szwedzkie kryminały: Kukułcze jajo Camilli Läckberg oraz Kult Camilli Läckberg i Henrika Fexeusa.
Camilla Läckberg wraca do Fjällbacki!
Miasteczkiem wstrząsa wiadomość o dwóch zbrodniach. Ktoś bestialsko morduje znanego fotografa przygotowującego właśnie swoją wystawę w miejscowej galerii. Dwa dni później do strasznej zbrodni dochodzi na pobliskiej wysepce, gdzie sławny pisarz pracuje nad dziesiątym tomem swojej powieści. Obie sprawy prowadzi Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu Tanumshede i nic nie wskazuje na to, żeby zbrodnie były ze sobą powiązane.
W tym samym czasie Erica Falck próbuje udokumentować zagadkowe morderstwo, do którego doszło prawie czterdzieści lat wcześniej w Sztokholmie. Wkrótce okazuje się, że nici z przeszłości sięgają obecnych czasów, na które długi cień rzucają dawne grzechy...
Camilla Läckberg – jedna z najciekawszych szwedzkich pisarek. Światową sławę przyniosła jej seria o Fjällbace. Jest także autorką thrillerów psychologicznych Złota klatka i Srebrne skrzydła oraz serii książek dla dzieci o przygodach Super-Charliego. Książki Camilli wydawane są w ponad 60 krajach, zostały przetłumaczone na 43 języki, a na całym świecie sprzedało się ponad 30 milionów egzemplarzy.
Kult to druga część trylogii autorskiego duetu Läckberg & Fexeus.Audiobook w interpretacji Wojciecha Żołądkowicza.
W sztokholmskiej dzielnicy Södermalm uprowadzony zostaje pięcioletni Ossian. Natychmiast rusza dochodzenie. Do policyjnego zespołu Miny Dabiri dołącza negocjator Adam Blom, który dostrzega podobieństwa do wcześniejszej sprawy – niestety o tragicznym finale. Wszystko wskazuje na to, że i tym razem porwań będzie więcej. Mina Dabiri prosi o pomoc Vincenta Waldera – mentalistę, z którym nie miała kontaktu od niemal dwóch lat. Znawca psychologii, który przez wielu uważany jest za zdolnego do czytania w myślach, od razu dostrzega analogie do sprawy sprzed kilku lat. Wzajemna relacja Miny i Vincenta ma bardzo szczególny charakter. Mur, którym każde z nich oddzieliło się przed swoją przeszłością, zaczyna pękać, gdy spotykają się po raz kolejny.
Policja rozpoczyna wyścig z czasem i bezwzględnym mordercą działającym według logicznego i rytualnego schematu.
Kto wygra tę nierówną grę?
Thriller, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony!
Tę dwójkę gonią Mentalista, tom pierwszy tego samego duetu oraz siódma część Millennium – Krzyk orła Karin Smirnoff. To dowód na to, że skandynawska literatura wciąż cieszy się dużym uznaniem wśród polskich czytelników.
Pierwsza część nowej serii kryminalnej Camilli Läckberg i Henrika Fexeusa!
W centrum Sztokholmu zostaje znaleziona skrzynia ze zwłokami młodej kobiety przebitej mieczami.
Policja staje wobec pytania: czy ma do czynienia z nieudaną sztuczką magiczną, czy z brutalnym morderstwem?
Inspektor Mina Dabiri, która prowadzi śledztwo, zwraca się z prośbą o pomoc do Vincenta Waldera, mentalisty, eksperta od mowy ciała i świata iluzji.
Szybko ustalają, że ta sprawa jest podobna do wcześniejszej zbrodni. Wtedy staje się jasne, że ścigają bezwzględnego seryjnego mordercę. Muszą go powstrzymać, zanim ofiar będzie więcej...
Zanurz się w świat spisku i zdrady, starych wrogów i nowych przyjaciół, zasypanej śniegiem dziczy i korporacyjnej chciwości.
Lisbeth Salander POWRACA!
Na dalekiej północy Szwecji szykują się zmiany. Chęć przejęcia naturalnych terenów wzbudza pożądanie nie tylko globalnych korporacji, ale także organizacji przestępczych.
Jednak nie to sprowadza Lisbeth Salander do miasteczka Gasskas. Zostaje ona opiekunką swojej siostrzenicy Svali, której matka niedawno zniknęła. Wkrótce dwie rzeczy stają się jasne: dziewczyna jest niezwykle utalentowaną nastolatką i... jest obserwowana.
Mikael Blomkvist również zmierza na północ. Magazyn „Millennium”, w którym pracuje, nie będzie już drukowany. Co gorsza, na temat mężczyzny, którego ma poślubić jego córka, krążą niepokojące plotki.
Kiedy skrywana przez wielu prawda zaczyna niepostrzeżenie wychodzić na światło dzienne, Salander staje się ostatnią nadzieją Blomkvista.
Krzyk orła to siódma część przygód Lisbeth Salander i Mikaela Blomkvista. Trzy pierwsze książki autorstwa Stiega Larssona opublikowano w latach 2005–2007, a kolejne napisane przez Davida Lagercrantza ukazały się w latach 2015–2019.
Karin Smirnoff (ur. 1964 r.) szwedzka pisarka i dziennikarka. Debiutowała w 2018 roku powieścią Pojechałam do brata na południe. To pierwszy tom sagi, który podobnie jak dwa kolejne, zyskał status bestsellera w Szwecji. Pod koniec 2021 powierzono jej napisanie trzech kolejnych tomów serii Millennium. Krzyk orła to siódma część przygód Lisbet Salander i Mikaela Blomkvista.
Kolejnym niekwestionowanym bestsellerem jest Człowiek w poszukiwaniu sensu Viktora E. Frankla. Ten inspirujący dokument od lat daje nadzieję osobom, które utraciły sens życia lub wciąż go szukają. Uznawany jest za jedną z najbardziej wpływowych w literaturze psychiatrycznej od czasów Freuda.
Człowiek w poszukiwaniu sensu Viktora E. Frankla to jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu Freuda. Zaczyna się od długiego, suchego i głęboko poruszającego osobistego eseju o pięcioletnim pobycie Frankla w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych i jego wysiłkach w tym czasie, by znaleźć powody do życia. Druga część książki opisuje metody psychoterapeutyczne, które Frankl opracował jako pierwszy na bazie swoich doświadczeń z obozów. Freud uważał, że życiem człowieka rządzi popęd seksualny i pokusy. Frankl z kolei wierzy, że najgłębszym popędem człowieka jest poszukiwanie sensu i celu. Logoterapia Frankla zatem bardziej przystaje do zachodnich religii niż freudeowskiej psychoterapii.
Kolejne pozycje zajmują polscy autorzy. Pierwszym z nich jest Vincent V. Severski z wydaną w październiku Dystopią oraz jego zeszłoroczny hit – Plac Senacki 6 PM.
Jerzy Kaziura, agent GRU, awansuje na stanowisko wicepremiera i koordynatora służb, wprowadzając chaos na najwyższych szczeblach władzy. Konrad Wolski, Marcel Cichy, Roman Leski oraz Zofia Winiarska zostają aresztowani, a Agencja Wywiadu rozwiązana. Pogłębia się atmosfera niepewności i nieufności. W cieniu tych wydarzeń Sara, Monika i Maria przygotowują niebezpieczną misję uwolnienia aresztowanych przyjaciół. Wspomagane przez wytrawnych agentów MI6 oraz Miszę Popowskiego, byłego oficera rosyjskiego wywiadu i George'a Gordona, asystenta Sekretarza Generalnego NATO, dziewczyny stają do walki z czasem i przebiegłym wrogiem. W miarę jak tajemnice wychodzą na światło dzienne, Kaziura ukazuje swoją prawdziwą tożsamość - szarej eminencji, przygotowującej na zlecenie Moskwy kampanię medialną przeciwko Zachodowi. Dramatyczna walka na wielu frontach, pełna zwrotów akcji i zaskakujących momentów, prowadzi do nieuchronnego starcia, które przesądzi o losach międzynarodowego ładu…
Vincent V. Severski, właściwie Włodzimierz Sokołowski, autor powieści sensacyjnych i emerytowany pułkownik polskiego wywiadu. Przez prawie 30 lat pracował jako oficer operacyjny i odbył kilkadziesiąt misji w wielu krajach świata. Odszedł ze służby w 2010 r. i zajął się pisaniem. Wydał dziewięć powieści, które rozeszły się w nakładzie prawie miliona egzemplarzy, a na postawie jednej z nich powstał serial Nielegalni. Wielokrotnie odznaczany, w tym Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę. Ostatnio nakładem Wydawnictwa Czarna Owca ukazała się powieść szpiegowska Plac Senacki 6PM.
Niekwestionowany mistrz powieści szpiegowskiej powraca z zupełnie nowym thrillerem o narodzinach imperium Putina.
Październik 1990 roku. Z bazy Zapadnaja Lica na dalekiej północy ZSRR wypływa najpotężniejszy okręt podwodny Dymitr Doński, dowodzony przez asa floty morskiej kapitana Golicyna.
Jednostka ma na pokładzie ogromny arsenał atomowy, który może zachwiać równowagą sił światowych mocarstw. To mocno niepokoi Waszyngton i Londyn. Sojusznicy podnoszą stopień gotowości i analizują sytuację.
W ZSRR panują głasnost i pierestrojka, a u władzy jest Michaił Gorbaczow, który zapowiedział koniec zimnej wojny.
Amerykanie i Brytyjczycy za wszelką cenę muszą ustalić motywy Rosjan. Wszystkie drogi prowadzą do Helsinek.
Do gry wkracza MI6, który wysyła tam swojego najlepszego agenta, Martina.
Rozpoczyna się gra wywiadów, a w tle upada Związek Radziecki i rodzi się nowe imperium – podwaliny państwa rosyjskiego Putina.
Dalej uplasował się Poszukiwacz Zwłok Mieczysława Gorzki. To pierwszy tom nowej serii. Komisarz Laura Wilk i Maciej Lesiecki – psycholog współpracujący z policją, usiłują ustalić tożsamość brutalnego zabójcy nastolatek…
Wśród bestsellerów nie zabrakło również Przemysława Piotrowskiego z nietypową dla niego książką z obszaru true crime. La Bestia ma dwutorową narrację – z jednej strony to relacja z podróży autora śladami największego seryjnego mordercy wszech czasów, z drugiej zaś – historia życia Luisa Garavito, w której możemy doszukiwać się źródeł jego późniejszych zbrodni. Na tej samej liście znajdziemy również Prawo matki oraz Nic do stracenia – czyli dwa pierwsze tomy z nowej serii Piotrowskiego z Lutą Karabiną – kobietą silniejszą i twardszą od większości znanych wam mężczyzn. Fani komisarza Igora Brudnego kupowali najchętniej ostatni tom serii, czyli Bagno i pewnie szykują się już do marcowej premiery kolejnej części (a jest na co czekać!).
Piotr Kościelny to kolejny autor, którego książki cieszą się dużym zainteresowaniem. Wśród najczęściej kupowanych pozycji są trzy tytuły byłego detektywa: Układ, Szymek oraz Decyzja. Autor nie tylko bezpardonowo rozprawia się ze swoimi bohaterami, ale nie ma też litości dla czytelników. W jego książkach nie znajdą oni happy endów, bo ani życie, ani książki Kościelnego to nie bajki…
Na liście bestsellerów znalazł się także Gabor Maté. Choć ten rok obfitował w różne jego książki, to numerem jeden pozostaje Kiedy ciało mówi nie – wyjątkowy poradnik o kosztach ukrytego stresu.
Czy można dosłownie umrzeć z samotności? Czy istnieje połączenie między zdolnością wyrażania emocji a chorobą Alzheimera? Czy można zdefiniować „osobowość nowotworową”?
Opierając się na dogłębnych badaniach naukowych doktor Gabor Maté udziela odpowiedzi na pytania dotyczące połączenia umysł–ciało. Przedstawia dowody naukowe na to, jaką rolę odgrywają stres i emocje w występowaniu szeregu powszechnych chorób takich jak zapalenie stawów, nowotwory, cukrzyca, choroby serca, zespół jelita drażliwego czy stwardnienie rozsiane.
Na podstawie dziesiątek studiów przypadków i historii takich osób jak Ronald Reagan (Alzheimer) czy Lance Armstrong (rak jąder) Gabor Maté ujawnia Siedem zasad zdrowienia, czyli reguł pomagających uchronić się przed ukrytym stresem.
Kiedy ciało mówi nie to międzynarodowy bestseller przetłumaczony na piętnaście języków, propagujący uczenie się i leczenie poprzez dostarczanie transformującego wglądu w to, w jaki sposób choroba może być sposobem na odrzucenie przez organizm tego, czego umysł nie może lub nie chce uznać.
Wiosną 2023 roku wydaliśmy Rozproszone umysły o deficycie koncentracji i uwagi (ADD). Z kolei jesienią premierę miał Mit normalności Gabora i Daniela Maté o traumie, chorobie i zdrowieniu w toksycznej kulturze. Oba te tytuły również cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.
Na liście najlepiej sprzedających się książek znalazły się także propozycje dla młodszych czytelników z imprintu ToTamto.
Są to między innymi książki duetu Francesc Miralles i Alex Rovira: Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie oraz Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe. Wydane jesienią Opowieści dla dzieci, które chcą być odważne gonią swoich poprzedników.
Czytelnicy pokochali też antypatyczną Panią March Virginii Feito, niepokojący thriller psychologiczny, który stał się winowajcą zarwanej nocy niejednego amatora tego gatunku. Ów doskonały debiut ukazał się w Echach, naszym imprincie literackim. Uznanie zyskała też prowokacyjna powieść Felicii Berliner Szmuc, o uzależnionej od pornografii młodej Żydówce.
Co jeszcze znalazło się wśród bestsellerów?
Mallaroy A.M. Juny, po kilku latach od spektakularnego sukcesu na Wattpadzie, inaugurował nasz imprint z książkami dla młodych dorosłych. Poza dwiema częściami tego polskiego hitu young adult, w imprincie SeeYA, wydaliśmy między innymi Kate in Waiting, pierwszą z zaplanowanych książek Becky Albertalli.
Z kolei najpopularniejszą książką SeeYA na TikToku okazała Dziwna i uparta wytrwałość Foz Meadows.
Velasin vin Aaro w ogóle nie planował się żenić, a już na pewno nie z dziewczyną z sąsiedniej Titheny. Kiedy okropna konfrontacja ujawnia jego preferencje, Vel obawia się, że zrujnował unię dyplomatyczną, zanim jeszcze mogła się rozpocząć. Ale podczas gdy jego rodzina jest gotowa się go wyrzec, poselstwo z Titheny ma inne rozwiązanie: Vel powinien poślubić brata swojej niedoszłej narzeczonej. Problem w tym, że po niedawno przebytej traumie nie jest w stanie związać się z nikim.
Caethari Aeduria zawsze wiedział, że może skończyć w politycznym małżeństwie, ale jego nagłe zaręczyny z mężczyzną z Ralii, gdzie takie związki są zakazane, okazują się szokiem.
Ponieważ nieznani przeciwnicy są gotowi zabić, aby zakończyć ten nowy sojusz, Vel i Cae nie mają wyboru i muszą sobie zaufać. Przetrwanie to jedno, ale miłość – czego obaj się nauczą – to coś zupełnie innego.
Wciągająca polityka, słodko-gorzka historia miłosna oraz eksploracja tożsamości, płci, poczucia własnej wartości i zmagania się z traumatycznymi przeżyciami – Dziwna i uparta wytrwałość to książka, którą zapamiętasz na długo.
Last, but not least – bardzo dobrze zostały przez czytelników przyjęte dwie polskie książki, w tym jeden debiut. Partnerzy. Początek Roberta Michniewicza to żywy dowód na to, że nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie czegoś nowego! Były oficer wywiadu napisał powieść szpiegowską, której akcja rozpoczyna się w przeddzień inwazji Rosji na Ukrainę. W 2024 roku doczekamy się kontynuacji.
Wywiad polski kontra wywiad rosyjski. Kto wygra w tej dramatycznej rozgrywce?
Luty 2022 roku. W powietrzu wisi konflikt rosyjsko-ukraiński. W tym napiętym momencie porucznik Agencji Wywiadu Barbara Szymańska wyrusza na pogranicze ukraińskie. Jej celem jest odebranie od agenta uplasowanego we władzach Federacji Rosyjskiej tajnych informacji. Szymańska nie wie, że służby rosyjskie przygotowują pułapkę, która ma dać pretekst do interwencji wojskowej. Walcząc o własne życie, Basia z pomocą niedoświadczonego kolegi próbuje jednocześnie zdemaskować intrygę wywiadu rosyjskiego, sięgającą najwyższych polskich władz.
Robert Michniewicz – były oficer polskiego wywiadu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych w Polskiej Akademii Nauk.
W 1984 roku jako jeden z prymusów ukończył Ośrodek Kształcenia Kadr Wywiadowczych. W polskim wywiadzie przepracował 23 lata, z czego 11 lat działał za granicą. Realizował zadania wywiadowcze na Bliskim Wschodzie, w Ameryce i Europie. W 2006 roku w stopniu podpułkownika przeszedł na emeryturę.
W wolnych chwilach czyta literaturę sensacyjną i marynistyczną, podróżuje i uprawia sport.
Drugim pozytywnym zaskoczeniem okazała się powieść-przewodnik Rzym. Najpiękniejsze wakacje Agnieszki Zakrzewicz. Autorka, od prawie trzydziestu lat mieszkająca we Włoszech, stworzyła coś, co można czytać na kilka sposobów – od deski do deski, odkrywając przy tym uroki Rzymu wraz z młodą Polką i jej rzymską ciotką; rozdziałami, będącymi gotowymi trasami, które można wykorzystać podczas zwiedzania; lub podrozdziałami, z których każdy opowiada o wybranym zabytku Wiecznego Miasta.
W niektórych miejscach można zakochać się jak w ludziach…
Rzym to miasto, które uwodzi, mami, olśniewa, budząc na każdym kroku pożądanie i podziw. Eliza, młoda Polka, wraz ze swoją rzymską ciotką zwiedza przez tydzień Wieczne Miasto, poznając jego najważniejsze zabytki. Zanurza się w niesamowitą i surrealistyczną atmosferę, wczuwa w jego puls, spotyka rzymskie zjawy, a także miejską faunę. Kosztuje rzymskich przysmaków. W mieście, w którym fluidy miłości unoszą się na każdym kroku, trudno się nie zakochać… Już pierwszego dnia Eliza spotyka zielonookiego Amore, który obiecuje jej przejażdżkę na skuterze.
Rzym. Najpiękniejsze wakacje to fascynująca powieść-przewodnik, którą można czytać na trzy sposoby: od deski do deski; rozdziałami, będącymi gotowymi trasami, które można wykorzystać podczas zwiedzania; podrozdziałami, z których każdy opowiada o wybranym zabytku. W tle przeplatają się wielkie historie miłosne; pojawiają się wielcy bohaterowie historii i sztuki; nie brakuje cytatów filmowych.
Agnieszka Zakrzewicz - dziennikarka, pisarka i historyk sztuki. Od lat współpracuje z polskimi mediami jako korespondentka zagraniczna, pisząc o Włoszech i Watykanie. Autorka czterech książek. Jej Watykański labirynt, ukazał się również we Włoszech. Rzym. Najpiękniejsze wakacje to jej debiut w dziedzinie literatury podróżniczej, łączący doskonałą znajomość Wiecznego Miasta, wiedzę z dziedziny historii sztuki i lekkie pióro wieloletniej publicystki.
Na liście naszych bestsellerów znalazły się też oczywiście inne poradniki psychologiczne, kryminały i thrillery oraz cieszące się niesłabnącą popularnością Porozumienie bez przemocy Marshalla B. Rosenberga.
"Nowe wydanie "Porozumienia bez przemocy: o języku życia" Marshalla Rosenberga wzbogacone zostało o obszerny rozdział na temat mediacji w duchu PBP - zupełnie niepodobnych do klasycznych mediacji, z którymi ktokolwiek z nas miał szansę się zetknąć. Punktem wyjścia w procesie opisywanym przez Rosenberga jest, jak i w całej jego metodzie, kontakt międzyludzki na poziomie serca, bez którego mediacje nie mogą się w ogóle rozpocząć. Inny jest też cel: Rosenberg jako mediator nie dąży do kompromisu, lecz - uwaga! - do tego, by każda ze stron zakończyła konflikt w pełni usatysfakcjonowana. Brzmi niewiarygodnie, lecz, jak udowadnia autor na licznych przykładach ze swojej pracy, jest to możliwe".
Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee
Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.
Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!
Artur Kawa 2011-2022