To, co dzieje się obecnie na wschodniej granicy, przerasta nas wszystkich. Należy jednak pamiętać, że wojny nie stają się z dnia na dzień. Do wojen prowadzą od dawna planowane działania, których podłoża są dla wielu z nas często abstrakcyjne i niezrozumiałe.
 
Przygotowaliśmy dla was listę tytułów z szerokiego zakresu filozofii, etyki, dotykające źródeł humanizmu i naszego bycia w świecie. Być może będą dla was psychicznym wsparciem, być może pomocą w walce z rzeczywistością.
Wszystkie tytuły znajdziecie na  terytoria.com.pl
Wciąż też przypominamy, że trwają zbiórki  Polska Akcja Humanitarna czy  Polski Czerwony Krzyż na pomoc dla naszych wschodnich sąsiadek i sąsiadów. 
 
 
 
 
 
 
WSZYSTKIE WOJNY ŚWIATA
Tomasz Szerszeń
 
„Wszystkie wojny świata” to wielopoziomowy, bogato ilustrowany esej sytuujący się na przecięciu antropologii, literatury i refleksji o fotografii. To jednocześnie efekt wieloletnich badań, zapis podróży i próba odzyskania pewnych obrazów (z) dzieciństwa po to, by lepiej zrozumieć siebie i swoje miejsce wobec historii.
 
 

 

 
 
 
 
JEZUS NIECHRYSTUS
Piotr Augustyniak
 
„Jezus Niechrystus” to książka łamiąca gatunkowe konwencje i światopoglądowe stereotypy. Autor odwołując się do osobistych doświadczeń wiary i jej porzucenia, a także do swojej filozoficznej erudycji proponuje bardzo odważne, współczesne odczytanie słów historycznego Jezusa. W oparciu o nie Augustyniak formułuje oryginalną filozofię życia, która odrzuca instytucjonalny Kościół i podważa fundamenty chrześcijańskiej wiary. Jednocześnie ukazując przesłanie Jezusa jako inspirację do twórczego odnalezienia się w nowoczesnym świecie i wyzwolenia od jego mielizn.
 
 
 

 


 
 
 
 
 
TRATWA ODYSA. ESEJ O UCHODŹCACH
Dobrosław Kot
 
Pojawienie się uchodźców to szansa, by zastanowić się, dlaczego Europa – tak dumna z własnej otwartości – jest na Innego tak bardzo zamknięta. Uchodźcy każą zadać pytanie o sens domu, zamieszkiwania, gościnności i sąsiadowania. To nie tylko pytanie etyczne, ale też wyzwanie dla myślenia. Być może otwarcie granic to okazja, by przemyśleć wszystko od nowa i odkryć najgłębsze powody zamknięcia? Niewykluczone bowiem, że Europa jest iluzją, mającą zakryć jedno z najbardziej fundamentalnych i niepokojących doświadczeń człowieka: nieusuwalną bezdomność.
 
 

 


 
 
 
 
ARS MEDICA AC HUMANITAS
 
Książki z serii „ars medica ac humanitas” poszukują odpowiedzi na pytanie: „jak można wyrazić humanizm poprzez doświadczenie choroby?”.Dotychczas ukazały się trzy tomy, „Fragmenty dyskursu maladycznego”, „Śladem zwierząt. O dochodzeniu do siebie” i „Fragmenty dyskursu żałobnego”.
 
 
 
 
 
 

 


 
 
PlayDead.info.
Śmierć/nieśmiertelność jako pojęcia z pozoru przeciwstawne w kulturze współczesnej
 
Urszula Kluz-KnopekJak mówić dzisiaj o śmierci, by przywrócić ją do życia? W jaki sposób postępować, by stała się na powrót bliska, lecz na innych zasadach, uwzględniających nowe technologie i rzeczywistość wirtualną?
 
 

 


 
 
 
 
OBCY, INNY, WYKLUCZONY
Magdalena Środa
 
Nasza humanistyczna i progresywna kultura dostarcza wielu wzniosłych i uniwersalnych idei, takich jak miłość bliźniego, gościnność, tolerancja, prawa człowieka. Ale czy rzeczywiście są one uniwersalne? Trzeba spojrzeć na nie okiem obcych i innych, by dostrzec, że jasna strona humanizmu ma swój mroczny rewers. Różnie go można nazwać: barbarzyństwem, kolonializmem, imperializmem, faszyzmem, rasizmem, nihilizmem. Równość bowiem jest projektem, dyskryminacja – faktem. Czy posthumanizm zmieni tę sytuację?
 
 
 

 


 
 
 
 
 
IMAGO PSYCHOANALIZY
red. Agnieszka Sobolewska
 
Antologia zawiera pierwsze polskie przekłady tekstów publikowanych na łamach czasopism psychoanalitycznych przed wybuchem drugiej wojny światowej. Chociaż zamysłem redaktorskim nie było stworzenie całościowego obrazu rozwoju teorii psychoanalitycznej, Imago psychoanalizy umożliwia polskim czytelnikom i czytelniczkom zapoznanie się z reprezentatywnym wyborem tekstów psychoanalitycznych od momentu powstania ruchu aż po okres drugiej wojny światowej.
 
 
 
 
 

 


 
SERIA MINERWA
 
Ostatnie, pojedyncze egzemplarze z serii Minerwa. Biblioteka Filozofii i Historii Filozofii
 
 

Polecamy książki wydawnictwa Słowo/Obraz Terytoria

02 marca 2022

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022