31 marca 2025

Polityk, który zaskakuje literacką wrażliwością. Były minister zdrowia Wojciech Maksymowicz w poruszającej historii o miłości, wojnie i walce o akceptację – „Inni”

Autor znany jest szerokiemu gronu jako wybitny neurochirurg, profesor nauk medycznych i społecznik. Pełnił funkcję ministra zdrowia i opieki społecznej (1997–1999), wiceministra nauki (2019–2020) oraz posła IX kadencji Sejmu. Przez dekady wprowadzał nowatorskie metody leczenia, współtworzył Klinikę „Budzik” dla dorosłych, kierował zespołami medycznymi, pisał podręczniki i artykuły naukowe. Teraz oddaje w ręce czytelników swoją pierwszą powieść beletrystyczną – projekt, nad którym pracował przez lata.

To historia rodziny Waldorfów, której życie zostaje brutalnie przerwane przez wybuch wojny. Młody prawnik Ryszard zmaga się z własnymi słabościami i brakiem akceptacji dla odmienności syna, podczas gdy jego brat Henryk trafia do Armii Krajowej i zostaje wciągnięty w wir dramatycznych wydarzeń. Każdy z bohaterów staje przed trudnym wyborem: walczyć, przetrwać za wszelką cenę czy ocalić resztki człowieczeństwa?

Inni to fascynująca saga o miłości, nadziei, stracie i odwadze bycia sobą – nawet wtedy, gdy świat nie zostawia na to miejsca. Maksymowicz, łącząc swoją wrażliwość społeczną i artystyczną z głęboką znajomością ludzkiej psychiki, stworzył opowieść, która porusza, inspiruje i skłania do refleksji.

Wojna zmienia wszystko. Burzy plany, dzieli rodziny, wystawia na próbę to, co najważniejsze. W swojej debiutanckiej powieści Inni Wojciech Maksymowicz
przenosi czytelników do rozdartej wojną Polski, gdzie osobiste dramaty splatają się z burzliwym nurtem historii XX wieku.

Wybuch II wojny światowej niszczy plany, marzenia i relacje rodziny Waldorfów. Ryszard, młody prawnik, powoli przegrywa walkę z własnymi słabościami oraz brakiem akceptacji dla odmienności własnego syna. Jego brat Henryk wstępuje w szeregi Armii Krajowej. Odwaga i niezłomność mężczyzny rzucają go w sam środek dramatycznych wydarzeń.

Brutalna codzienność zmusza każdego z bohaterów do podjęcia decyzji: walczyć, przetrwać za wszelką cenę czy... ocalić człowieczeństwo?

Od trudów lat trzydziestych, przez piekło wojny, aż po gorzką iluzję wolności – Inni to fascynująca saga, w której osobiste dramaty splatają się z burzliwą historią XX wieku. To przejmująca opowieść o miłości, nadziei oraz stracie, która przypomina, że nawet w najmroczniejszych czasach wolno być innym i walczyć o swoje miejsce w świecie.

Alicja smacznie spała, tuląc swoją ulubioną lalkę. Julia cicho otworzyła pokój Jasia, którego łóżeczko okazało się puste. Jej syn stał na balkonie owinięty w szlafrok. Usłyszały, jak stojący do nich plecami chłopiec pokazuje palcem coś na niebie i monotonnym głosem wylicza nazwy planet, gwiazdozbiorów i gwiazd. – Dziwny ten mój synek – wyszeptała Julia na ucho do Bronki, aby go nie spłoszyć. – Jest inny niż inni. Ale wolno być innym – odpowiedziała niania.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res i jest dostępna w sprzedaży na stronie:
https://www.taniaksiazka.pl/inni-p-2209529.html 

O autorze
Wojciech Maksymowicz – wybitny neurochirurg, profesor nauk medycznych, współtwórca Kliniki Budzik dla Dorosłych. Były minister zdrowia i opieki społecznej (w latach 1997–1999) oraz wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego (2019–2020), poseł na Sejm IX kadencji, członek lekarskiej „Solidarności”, społecznik, pasjonat sztuki.

Wprowadzał w Polsce nowatorskie metody diagnostyki i leczenia uszkodzeń mózgu i rdzenia kręgowego, głównie w zakresie neuromodulacji (stymulacja elektryczna mózgu i rdzenia kręgowego) i neuroregeneracji, a także leczenia wodogłowia i śpiączki. Od 1999 roku kierował Kliniką Neurochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, a w latach 2008–2022 – utworzoną przez siebie Kliniką w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. W tym czasie jako rektor, a potem prodziekan zorganizował Wydział Nauk Medycznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

W dorobku naukowym ma książki medyczne – w tym autorski podręcznik neurochirurgii – oraz ponad 130 artykułów naukowych. W latach 1995–1997 był redaktorem naczelnym „Gazety Lekarskiej”. Został odznaczony państwowymi orderami, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności.

Poza pracą lekarza, działalnością naukową, społeczną i organizacyjną, znajduje czas na pracę twórczą. Hobbistycznie uprawia malarstwo, a jego prace były wystawiane w Warszawie i Olsztynie. Pisze wiersze i opowiadania. Powieść Inni jest pierwszą częścią sagi, nad którą pracuje od kilku lat.

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022