15 listopada 2023

POLOWANIE NA OSY. HISTORIA NA ŚMIERĆ I ŻYCIE na podstawie książki WOJCIECHA TOCHMANA

STUDIO teatrgaleria: Teatralne crime story „Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie” w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Prapremiera: 24 listopada 2023

 

Jedna z najgłośniejszych i najbardziej szokujących zbrodni lat 90. w Polsce. Napad rabunkowy, który zakończył się brutalnym morderstwem. Sprawcy: troje maturzystów. Wyrok: kara dożywotniego więzienia. Przed rozpoczęciem procesu odbywa się medialny spektakl. Głodne sensacji media wykonują egzekucję publiczną na wizerunku Moniki O. i  opisują ją jako chłodno kalkulującą manipulatorkę i prowodyrkę napadu, inne porównują ją do zwierzęcia i bestii.

Wojciech Tochman w opowieści dokumentalnej „Historia na śmierć i życie” (Wydawnictwo Literackie) postawił całą sprawę w nowym świetle. Obnażył mechanizmy presji publicznej i podważył  sens kary dożywocia. Autor składa też hołd wybitnej reporterce Lidii Ostałowskiej. To ona pierwsza zaczęła dokumentować tę długą historię.

„Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie” na podstawie książki Wojciecha Tochmana i w reżyserii Natalii Korczakowskiej to historia o wymiarze uniwersalnym. Korczakowska tematem zbrodni i kary zajmuje się od początku swojej pracy artystycznej. System opresji, kontroli i egzekucjipublicznej pojawił się już we wcześniejszych realizacjach reżyserki, m. in.: w „Elektrze” według Eurypidesa, „Pasażerce” Zofii Posmysz. Spektakl jest kontynuacją jej zainteresowań tym tematem.

Od czasów starożytnych rolą teatru była refleksja nad sprawiedliwością, badanie paradoksów prawa, kwestie winy oraz kary. W Polsce, w październiku, zostały zaostrzone najcięższe kary więzienia. W ten sposób praktycznie odbiera się skazanym możliwość powrotu do społeczeństwa. – podkreśla Natalia Korczakowska reżyserka spektaklu i dyrektorka artystyczna STUDIO.

Na Dużej Scenie razem z Danielem Doboszem, Wiktorią Kruszczyńską, Dominiką Ostałowską, Mają Pankiewicz, Bartoszem Porczykiem, Haliną Rasiakówną (nagranie), Sonią Roszczuk, Robem Wasiewiczem, Eweliną Żak i muzykiem The Blu Mantic zanurzymy się w teatralną narrację o pierwszej kobiecie skazanej na dożywocie w Polsce. Prapremiera spektaklu już 24 listopada 2023.

W ramach pracy nad spektaklem wspólnie z Fundacją Dom Kultury w Areszcie Śledczym na Grochowie odbył się cykl warsztatów dla osadzonych z udziałem realizatorów spektaklu. Dział Edukacji i Projektów Społecznych będzie kontynuował tę pracę. W ramach warsztatów „Elementarz Teatralny” osadzone zapoznają się z technikami pracy scenicznej oraz pracy nad rolą w teatrze. Zajęcia będą poświęcone m.in.: budowaniu postaci, pisaniu scenariusza, projektowaniu scenografii i kostiumów. Finałem działań będzie pokaz spektaklu teatralnego skierowanego do dzieci osadzonych.

„Polowania na osy. Historia na śmierć i życie”, reż. Natalia Korczakowska
Na podstawie książki Wojciecha Tochmana „Historia na śmierć i życie”
Prapremiera: 24 listopada o godz. 19.00
Kolejne spektakle: 25, 26, 28 listopada, 15, 17, 19, 20 grudnia 2023


AUTOR KSIĄŻKI: Wojciech Tochman
REŻYSERIA: Natalia Korczakowska
ADAPTACJA TEKSTU: Natalia Korczakowska, Marcin Cecko
DRAMATURGIA: Marcin Cecko
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY: Marek Adamski
ASYSTENT KOSTIUMOGRAFA: Marcin Żak
MULTIMEDIA: Marek Kozakiewicz
OPERATORZY KAMER: Gloria Grünig, Janusz Szymański
ANIMACJE: Marcin Kosakowski
MUZYKA: The Blu Mantic & L.Ø.V. Music Group
REŻYSERIA ŚWIATEŁ: Bartosz Nalazek
CHOREOGRAFIA: Ramona Nagabczyńska, Karolina Kraczkowska
ASYSTENT REŻYSERA: Marcel Osowicki
KIEROWNICZKA PRODUKCJI: Monika Balińska
ASYSTENTKA PRODUKCJI: Buzia Gręda
INSPICJENTKA: Zuzanna Prusińska
OBSADA: Daniel Dobosz, Wiktoria Kruszczyńska, Dominika Ostałowska, Maja Pankiewicz, Bartosz Porczyk, Halina Rasiakówna (nagranie), Sonia Roszczuk, The Blu Mantic, Rob Wasiewicz, Ewelina Żak.

Bilety na spektakle i wydarzenia dostępne są na teatrstudio.pl/pl/repertuar i w kasie teatru po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej 505 106 891 lub mailowej bilety@teatrstudio.pl. Specjalne oferty dla publiczności czekają w newsletterze STUDIO, wystarczy się tylko zapisać. Z myślą o widzach o skromniejszych zasobach finansowych trwa akcja promocyjna „Stać Cię na teatr”.

STUDIO teatrgaleria
pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa
www.teatrstudio.pl


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022