06 października 2023

Polska premiera filmu o założonej przez Polaków światowej stolicy kowbojów  

W środę, 4 października, w warszawskim Kinie Kinogram odbył się oficjalny pokaz filmu “Stolica Kowbojów” (“The Cowboy Capital”), którego pomysłodawcą i współtwórcą jest Artur Owczarski, polski podróżnik, reportażysta, autor książek o USA. To wzruszający dokument opowiadający o nostalgii za czasami Starego Zachodu. Tytułowa światowa stolica kowbojów, Bandera, została założona w 1854 r. przez osadników z Opolszczyzny.

 

W 2019 roku, Artur Owczarski, autor książek o USA, badał historię polskiej emigracji w Teksasie i w ten sposób odkrył na mapie małe miasteczko o nazwie Bandera. Zostało ono założone w 1854 roku przez osadników ze Strzelców Opolskich i leżało na początku Wielkiego Zachodniego Szlaku Spędu Bydła. Jego mieszkańcy do dziś są dumni ze swojego polskiego dziedzictwa. To małe miasteczko w sercu stanu Teksas od prawie stu lat jest celem podróży dla turystów z całego świata, którzy chcą poczuć się jak na Starym Zachodzie.

 

Niedługo po tym Owczarski napisał książkę “Teksas to stan umysłu” o kulturze tego intrygującego stanu. Był to punkt wyjścia do filmu „The Cowboy Capital”. Cztery lata później wraz z miejscowym historykiem, rodowitym mieszkańcem Bandery, potomkiem pierwszych polskich osadników - Royem Dugosh’em i utalentowanym filmowcem, absolwentem The Art Institute of San Antonio, Dakotą Wortmanem postanowili uchwycić “na taśmie filmowej” duszę Bandery, światowej stolicy kowbojów.

- Odkrywanie Stanów Zjednoczonych to moja pasja. Kiedy kilka lat temu podróżowałem z Chicago na zachód kontynentu pośród małych, amerykańskich miasteczek, obudziła się we mnie tęsknota za światem, który pozostaje wierny korzeniom i tradycji. Teksas to miejsce, którego mieszkańcy, mimo życia w globalnej wiosce, zachowują kulturową indywidualność. Teksańskie tradycje to nie elementy skansenu, przywoływania historii. To teraźniejszość, na stałe osadzona w umysłach i sercach mieszkańców. W Banderze, miasteczku stanowiącym światową stolicę kowbojów, jest to odczuwalne do tego stopnia, że podjąłem próbę uchwycenia jego “duszy” w kadrze. Mam głęboką nadzieję, że będzie to wkład w to, aby dziedzictwo tego miasta nigdy nie przepadło - mówi Artur Owczarski, współautor filmu “Stolica Kowbojów”, honorowy mieszkaniec Bandery, reportażysta.

 

Premiera w słynnym Honky Tonk

Narratorami „The Cowboy Capital” są mieszkańcy Bandery. Bohaterowie snują opowieść o kowbojskiej kulturze, przywiązaniu do życia na teksańskiej prowincji, nieprzemijających wartościach, którymi na co dzień się kierują, historii Bandery i wyjątkowości życia blisko natury.

 

Premiera filmu odbyła się 20 lipca 2023 roku w jednym z najsłynniejszych barów Honky Tonk w Teksasie - 11TH Street Cowboy Bar w Banderze. Pojawiło się na niej ponad 300 mieszkańców miasta. Zainteresowanie filmem jest tak duże, że nadal odbywają się projekcje dokumentu w Banderze i okolicznych miejscowościach (w bibliotekach, domach kultury, na ranczach dla turystów). Relację z premiery obejrzeć można pod tym linkiem: https://youtu.be/0M_kEG6S2gQ.

 

Pokaz na festiwalu “Taste of Polonia”

Na początku września film został pokazany na największym festiwalu Polonii Amerykańskiej „Taste of Polonia” w Copernicus Centre w Chicago. Wydarzenie to od prawie 50 lat przyciąga około 40 tysięcy odwiedzających. Projekcje odbyły się dwukrotnie w ponad 100 letnim teatrze, mogącym pomieścić 1900 widzów. Film został zgłoszony do wielu europejskich i amerykańskich festiwali filmowych.

 

- Wśród mieszkańców Bandery krąży powiedzenie, że „każdy ma w sobie coś z kowboja”. Mieszkańcy tego miasteczka, wyposażeni w kostiumy i repliki broni, urzeczywistniają fantazje wielu osób. Ale dla nich bycie kowbojem wykracza daleko poza samą rekonstrukcję. Nadal w życiu kierują się sercem, prowadzą często ciężki, wiejski tryb życia, który kochają. Są też dumni ze swojego polskiego pochodzenia, które podkreślają i o którym lubią rozmawiać. Serdecznie zachęcam do obejrzenia filmu i przekonania się, co łączy Polskę ze światową stolicą kowbojów oraz poznania jej “od środka” - dodaje Owczarski.

 

Najbliższa, otwarta dla publiczności projekcja zaplanowana jest podczas Festiwalu Siły Marzeń, który odbędzie się w już niedzielę, 8 października w Ursynowskim Centrum Kultury w Warszawie.

 

Artur Owczarski - założyciel wydawnictwa BookEdit, podróżnik i pisarz. Autor reportaży “Droga 66. Droga Matka. O historii, legendzie, podróży”, “Teksas to stan umysłu” oraz “Luizjańskie gumbo”. Współtwórca filmu “Stolica Kowbojów”. Poza działalnością wydawniczą od 20 lat prowadzi CiTRON GROUP, spółkę specjalizującą się w obszarze spersonalizowanych upominków i gadżetów dla branży reklamowej. Prywatnie pasjonat podróży z ponad 20-letnim stażem, żeglarz, płetwonurek i poszukiwacz przygód. Honorowy mieszkaniec Bandery – miasta w USA w stanie Teksas, drugiej najstarszej polskiej osady w USA oraz światowej stolicy kowbojów.

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022