28 stycznia 2022

Powstaje biografia Terry'ego Pratchetta

Rob Wilkins, były asystent i przyjaciel Terry’ego Pratchetta, a obecnie osoba zarządzająca jego literackim majątkiem, pracuje nad oficjalną biografią twórcy Świata Dysku. Wydawca zapowiada premierę na wrzesień tego roku. 

Biografia ma nosić tytuł „A Life With Footnotes” (z ang. „Życie z przypisami”), który nawiązuje do charakterystycznego stylu Pratchetta. Pisarz słynął z tego, że umieszczał u dołu stron przypisy, często będące źródłem humoru. Książka ma obejmować całe życie pisarza, od dzieciństwa do ostatnich dni przed śmiercią, gdy zmagał się z chorobą Alzheimera.

„LUDZIE MYŚLĄ, ŻE KSZTAŁTUJĄ HISTORIĘ. W RZECZYWISTOŚCI JEST ZUPEŁNIE ODWROTNIE”.

W chwili swojej śmierci w 2015 roku, wielokrotnie nagradzany i autor bestsellerów Sir Terry Pratchett pracował nad najwspanialszą historią – swoją własną.

Kiedy miał sześć lat Terry został poinformowany przez swojego nauczyciela, że ​​nigdy w życiu niczego nie osiągnie. Zatem dalszą część życia spędził na udowadnianiu, że ów nauczyciel się mylił. Sześćdziesiąt lat później Terry wiódł żywot przepełniony osiągnięciami: stał się jednym z najlepiej sprzedających się pisarzy w Wielkiej Brytanii, zdobył Medal Carnegie i otrzymał tytuł szlachecki za zasługi dla literatury.

Po jego przedwczesnej śmierci będącej wynikiem długiej choroby Alzheimera zadanie dokończenia pamiętnika Terry'ego zostało przekazane jego byłemu asystentowi i przyjacielowi Robowi Wilkinsowi.

Czerpiąc z własnych, rozległych wspomnień, a także wspomnień rodziny, przyjaciół, fanów i kolegów Terry'ego, Rob opowiada niezwykłą historię pisarza – od wczesnego dzieciństwa po fenomen literacki, jakim stała się seria jego książek osadzonych w Świecie Dysku; i jak zderzył się i poradził sobie z wyzwaniami, jakie niosła ze sobą „obfitość” choroby Alzheimera.


Ze wszystkich zmarłych autorów na świecie Terry Pratchett jest najbardziej żywy”.

- John Lloyd


Wydawnictwo Transworld zapowiada, że książka przedstawi portret Pratchetta z ciepłem, przejęciem i wspaniałym humorem. Światowa premiera wyznaczona została 29 września 2022 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[źr. https://www.penguin.co.uk/books/1112787/terry-pratchett--a-life-with-footnotes/9780857526632.html]

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022