14 listopada 2019

Powstaną okolicznościowe monety z Wiedźminem!

Mennica Gdańska ściśle współpracująca z twórcą postaci Białego Wilka - Andrzejem Sapkowskim zapowiada emisję serii kolekcjonerskich monet z Wiedźminem. Każdego roku ukaże się jedna, dwuwariantowa i będzie przedstawiać kolejne książki z cyklu wiedźmińskiego.  Pierwsza, będąca nawiązaniem do „Ostatniego życzenia” jest już w sprzedaży.

 

Jako jedyni otrzymaliśmy prawa do emitowania monet właśnie o tej tematyce, a jest ona naprawdę wyjątkowa! ‚Wiedźmin’ jest naszym dobrem narodowym – to najsłynniejsza polska powieść fantasy, którą przeniesiono już na gry komputerowe, a w grudniu 2019 roku seria doczeka się ekranizacji w postaci serialu na platformie Netflix – pisze na swojej stronie Mennica Gdańska.

 

Wariant podstawowy stanowi srebrna moneta o wadze dwóch uncji i nominale 5 dolarów. Na rewersie znajduje się Geralt i Yennefer próbujący wybawić Jaskra splątanego zaklęciem Dżina. Jak widzicie na ilustracji - miecz trzymany przez Geralta został platerowany czystym złotem. Atrybutem Yennefer zaś jest kula w kolorze fiołków, która została wydrukowana w drukarce 3D. 

 

Awers ozdobiony został ornamentyką zamku w Cintrze i przedstawia salę tronową oraz wiedźmińskie traybuty: miecze i wilczy amulet. 

Monety opakowane są w pudełka zdobne symbolem Cechu Wilka. 

Mennica Gdańska wyda je w nakładzie 2000 sztuk na cały świat, z czego tylko 700 z nich trafia na rynek kolekcjonerski. 

 

Niemała cena promocyjna wynosi 1399 złotych i będzie obowiązywać do końca stycznia 2020 roku! Później zakupić będzie je można tylko w cenie regularnej 1600 złotych.

Poza tym każdą edycję główną będzie wieńczyć moneta wspierająca o wadze 1 kg i nominale 50 dolarów. Wykonana w całości ze srebra próby 999 moneta będzie miała średnicę 10 cm. 
 

Nakład został ograniczony jedynie do 200 sztuk. Zważywszy na fakt, że monetę wybito w kilogramie srebra, cena promocyjna (do końca stycznia 2020 roku) wynosi aż 13 999 złotych. Od 1 lutego 2020 zakup możliwy będzie w cenie regularnej wynoszącej 16 000 złotych.

O co chodzi z wizerunkiem Królowej Elżbiety II i angielskimi napisami na monetach? Mennica Gdańska tłumaczy to w następujący sposób: 
 

Obie monety są prawnymi środkami płatniczymi na wyspie Niue. W Polsce tylko NBP posiada prawo do emitowania monet z nominałem złotego, więc aby zachować status monety, producenci zawierają umowy z takimi krajami jak Niue, Tuvalu czy Kamerun, aby legalnie móc umieszczać nominał dolara lub franka na monecie. Jednocześnie głową terytorium Niue jest władca Wielkiej Brytanii, dlatego na awersie monety musi widnieć wizerunek Królowej.

 

Pamiętając, jak ważne miejsce w zakończeniu sagi o Wiedźminie odgrywają legendy arturiańskie, element ten można potraktować jako kolejny akcent pośrednio nawiązujący do książek Andrzeja Sapkowskiego.

 

[źr. booklips.pl, Mennica Gdańska]

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022