Justyna, jak o sobie mówi „ateistka z dwójką nieochrzczonych dzieci, w małżeństwie bez ślubu kościelnego”, zagląda za mury żeńskich klasztorów. Rozmawia z zakonnicami i byłą siostrą zakonną. Zadaje trudne pytania o nadużycia, manipulację, pieniądze i władzę.
Autorka próbuje zrozumieć motywacje i decyzje zakonnic, problemy, z którymi się zmagają, ich życie w zhierarchizowanym systemie, w którym łatwo jest czasem stracić z oczu drugiego człowieka. Jak odnajdują się w instytucji rządzonej przez mężczyzn? Co łączy je z kobietami, które nie wybrały tak rygorystycznego życia?
Przez tę książkę prowadzą czytelnika ciekawość i szacunek. Szybko okazuje się, że nie ma jednej opowieści o zakonie. Habit nie odbiera charakteru, nie ujednolica. Justyna Dżbik-Kluge pokazuje człowieka z osobną historią. Życie zakonne, tak samo jak rodzinne, bywa zarówno piękne, jak i rozczarowujące. Na czym polega wolność? Dlaczego na piedestale stawia się poświęcenie, kiedy podporządkowanie jest pokorą, a kiedy wygodą? To tylko kilka pytań, które zostają z człowiekiem po lekturze – Weronika Wawrzkowicz, Rozmawiam, bo lubię
Ta świetna książka pokazuje napięcie, jakie występuje między naszym szybko sekularyzującym się światem a ideą zakonu, opartą na służbie i obowiązku. Justyna Dżbik-Kluge ukazuje zakonnice jako złożoną i nieoczywistą grupę społeczną, nie obawiając się przy tym zadawać trudnych pytań. Lektura obowiązkowa dla wszystkich pragnących zrozumieć współczesny kryzys Kościoła katolickiego – nieważne, czy wierzących, czy przyglądających się z zewnątrz – prof. Karolina Wigura
Śluby (nie)posłuszeństwa. Prawdziwe życie zakonnic to opowieść o kobiecości za zamkniętymi drzwiami. O wyborze, który w oczach świata jest więzieniem, a dla nich – nielicznych – wolnością do zrozumienia wiary.
fot. Magdalena Drewnicka
Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowo-telewizyjna. Pracowała w Polskim Radiu, Radiu ZET, Radiu Kolor i Radiu 357. Prowadzi Premiery Online Empiku, konferencje, debaty, tworzy podcasty, pisze książki Jest autorką reportażu Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek oraz Jacy byli? Jacy jesteśmy? Opowieść o pamięci, miłości, wartościach i rodzinie, Ratownik. Nie jestem bogiem (z Jarosławem Sowizdraniukiem) oraz książki dla dzieci Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków (wspólnie z Jarosławem Sowizdraniukiem i Tomaszem Samojlikiem). Ma dwóch synów – Henia i Mariana, którym czyta nie tylko swoje książki.
Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee
Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.
Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!
Artur Kawa 2011-2022