02 sierpnia 2023

Prawda o życiu kobiet w zakonach - premiera książki Justyny Dżbik-Kluge

Justyna, jak o sobie mówi „ateistka z dwójką nieochrzczonych dzieci, w małżeństwie bez ślubu kościelnego”, zagląda za mury żeńskich klasztorów. Rozmawia z zakonnicami i byłą siostrą zakonną. Zadaje trudne pytania o nadużycia, manipulację, pieniądze i władzę.

Autorka próbuje zrozumieć motywacje i decyzje zakonnic, problemy, z którymi się zmagają, ich życie w zhierarchizowanym systemie, w którym łatwo jest czasem stracić z oczu drugiego człowieka. Jak odnajdują się w instytucji rządzonej przez mężczyzn? Co łączy je z kobietami, które nie wybrały tak rygorystycznego życia?

 

Przez tę książkę prowadzą czytelnika ciekawość i szacunek. Szybko okazuje się, że nie ma jednej opowieści o zakonie. Habit nie odbiera charakteru, nie ujednolica. Justyna Dżbik-Kluge pokazuje człowieka z osobną historią. Życie zakonne, tak samo jak rodzinne, bywa zarówno piękne, jak i rozczarowujące. Na czym polega wolność? Dlaczego na piedestale stawia się poświęcenie, kiedy podporządkowanie jest pokorą, a kiedy wygodą? To tylko kilka pytań, które zostają z człowiekiem po lekturze – Weronika Wawrzkowicz, Rozmawiam, bo lubię

Ta świetna książka pokazuje napięcie, jakie występuje między naszym szybko sekularyzującym się światem a ideą zakonu, opartą na służbie i obowiązku. Justyna Dżbik-Kluge ukazuje zakonnice jako złożoną i nieoczywistą grupę społeczną, nie obawiając się przy tym zadawać trudnych pytań. Lektura obowiązkowa dla wszystkich pragnących zrozumieć współczesny kryzys Kościoła katolickiego – nieważne, czy wierzących, czy przyglądających się z zewnątrz – prof. Karolina Wigura 

Śluby (nie)posłuszeństwa. Prawdziwe życie zakonnic to opowieść o kobiecości za zamkniętymi drzwiami. O wyborze, który w oczach świata jest więzieniem, a dla nich – nielicznych – wolnością do zrozumienia wiary.


fot.  Magdalena Drewnicka

Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowo-telewizyjna. Pracowała w Polskim Radiu, Radiu ZET, Radiu Kolor i Radiu 357. Prowadzi Premiery Online Empiku, konferencje, debaty, tworzy podcasty, pisze książki Jest autorką reportażu Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek oraz Jacy byli? Jacy jesteśmy? Opowieść o pamięci, miłości, wartościach i rodzinie, Ratownik. Nie jestem bogiem (z Jarosławem Sowizdraniukiem) oraz książki dla dzieci Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków (wspólnie z Jarosławem Sowizdraniukiem i Tomaszem Samojlikiem). Ma dwóch synów – Henia i Mariana, którym czyta nie tylko swoje książki.


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022