19 października 2022

Premiera „Dzienników raka” Audre Lorde. Pierwsze tłumaczenie wyjątkowych esejów o walce z chorobą autorstwa legendy queerowej literatury afroamerykańskiej już w sprzedaży!

„Dzienniki raka” – zbiór intymnych, poetyckich esejów legendarnej amerykańskiej autorki Audre Lorde jest pierwszą jesienną premierą lubelskiego wydawnictwa Fame Art. Książka jest już w sprzedaży wybranych księgarniach oraz online na www.fameart.pl.

Jestem niezwykle szczęśliwa, że w końcu mogę trzymać w rękach „Dzienniki raka”, naszą najnowszą książkę. Marzyłam o jej wydaniu od kiedy na studiach
omawialiśmy twórczość Audre Lorde. Jestem niezwykle dumna, że książka dołączyła do katalogu wydawnictwa Fame Art oraz że autorką przedmowy jest
właśnie prof. Anna Pochmara, moja promotorka, dzięki której poznałam tę książkę – mówi Natalia Moskal, założycielka wydawnictwa Fame Art.

„Dzienniki raka” to zapis zmagań Lorde z rakiem piersi i mastektomią, w którym autorka opisuje rzeczywistość zagrożoną chorobą, demaskując zagrożenia
kapitalistyczno–patriarchalnego świata. Dla Lorde niemożliwe i niepożądane jest utrzymywanie złudzenia, że jesteśmy w stanie rozdzielić to, co myślimy od tego, co czujemy. Co więcej, według niej niezgoda na ten podział stanowi początek rewolucji, do której zaprasza każdą kobietę.

Celnie opisuje to Agata Szczerbak w swojej recenzji w tygodniku Polityka: „Jednak Lorde na osobistym doświadczeniu nie postaje. Dostajemy polityczną wiwisekcję różnic, jakie występują w doświadczeniu śmiertelności między kobietami a mężczyznami”.

Aby przeczytać recenzję Agaty Szczerby w Polityce >>kliknij tutaj<<

Dzieło Lorde to również wspaniały literacki performance bliskości, wspólnoty i siostrzeństwa, który współcześnie wybrzmiewa głosem pewniejszym niż
kiedykolwiek wcześniej.

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022