26 października 2023

Premiera "Lekarze. Walka o życie" Anny Wacławik

Paweł, Justyna, David i Piotr - zdolni i ambitni. Skończyli jeden z najbardziej prestiżowych kierunków studiów - medycynę. Na co dzień pracują w znanych miejskich i akademickich szpitalach. Stali się cenionymi, podziwianymi specjalistami.

Wybuch wojny w Ukrainie zmienił wszystko.

Z dnia na dzień zostawili swoje dotychczasowe życie i wyjechali z Polski, żeby pomagać ofiarom zbrojnego konfliktu. Zamienili nowoczesne szpitalne sale na tereny objęte działaniami wojennymi. Ratują ludzi, często operują w skrajnie trudnych warunkach. Ewakuują rannych, bywają pierwszą linią medycznego wsparcia na terenach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji. Mierzą się z przerażeniem i bólem ofiar, jednocześnie narażając własne życie.

Co sprawia, że ludzie są w stanie zaryzykować wszystko dla tych, których nawet nie znają? Dlaczego zamieniają wygodę, prestiż i bezpieczeństwo na polowe warunki pod ostrzałem?

 

Książka Lekarze. Walka o życie dostępna jest również w wersji AUDIOBOOK (czyta Ewa Makomaska).

 

Anna Wacławik dziennikarka radiowa, laureatka dwóch nagród Grand Press w kategorii „Wywiad”, towarzyszy polskim medykom w wyjazdach "na front" ukraiński. W swojej nowej książce jako bezpośredni świadek przedstawia historie polskich lekarzy ryzykujących życie by ratować ofiary zbrojnych konfliktów. To rozmowy nie tylko o wojnie, ale życiowych wyborach, trudach, kosztach tego zawodu i o medycynie ratunkowej - pierwszej linii walki o życie również w Polsce. Kim są najlepsi ambasadorzy Polski w Ukrainie? Po co wyjeżdżają? Czego się boją? Dlaczego zamieniają wygodę, prestiż i bezpieczeństwo na pracę w polowych warunkach pod ostrzałem? Książkę polecają Magdalena Grzebałkowska i Mateusz Lachowski.

Bardzo polecam książkę Anny Wacławik. Z Ukrainy przywozi wstrząsające wywiady z polskimi lekarzami, którzy bez wahania pojechali na wojnę, żeby pomagać żołnierzom i cywilom. To rozmowy szczere, głębokie, o traumach, łzach i adrenalinie. Takie, które można prowadzić tylko z kimś, komu się ufa, bo nie zawiódł w trudnej sytuacji.

Magdalena Grzebałkowska

 

Na wojnie lekarze i ratownicy medyczni są po to, aby dać choć namiastkę poczucia bezpieczeństwa. Dać nadzieję, że ktoś przyjdzie z pomocą. Ta książka to historia ludzi, którzy próbują powstrzymywać śmierć, powiedzieć jej: „zaczekaj, to jeszcze nie czas"... Doskonale opisane motywacje bohaterów i ich przejmujące historie. Autorka ze szczegółami opowiada o ludziach i miejscach. Od spokojnego Lwowa po piekło Zaporoża. O tym, co widzi i słyszy. Na szczęście my możemy o tym wszystkim tylko czytać, ale warto pamiętać, że spokój nie jest dany raz na zawsze. A za naszą wschodnią granicą wciąż trwa krwawa wojna, która w każdej chwili może się rozprzestrzenić na kolejne kraje.  

Mateusz Lachowski

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022