17 maja 2023

PREMIERA: Nowa książka Murakamiego! "Moje ukochane t-shirty"

Haruki Murakami otwiera przed nami swoją szafę: oto zdjęcia z pokaźnej kolekcji T-shirtów pisarza. Towarzyszą im zabawne i interesujące felietony, które wiele mówią o osobowości pisarza. Unikatowa książka Moje ukochane T-shirty” w księgarniach już 17 maja.
 
Fani Harukiego Murakamiego wiedzą zazwyczaj o jego ogromnej kolekcji płyt winylowych – 10 000 albumów!  – i o tym, że jest zapalonym biegaczem. Niewielu jednak słyszało o innej jego pasji, czyli o kolekcjonowaniu T-shirtów. W tych żartobliwych felietonach, pierwotnie drukowanych w japońskim magazynie modowym dla mężczyzn „Popeye”, Murakami opowiada historię prawie każdej prezentowanej koszulki. Od tych kupionych na koncertach po reklamujące whisky, od rozdawanych za darmo w jego ulubionej księgarni po tę z napisem Tony Takitani – to on użyczył swojego imienia bohaterowi opowiadania o tym samym tytule.
 
 

Dzięki zdjęciom T-shirtów i świetnym felietonom czytelnicy mają niepowtarzalną szansę bliżej poznać ekscentryczną osobowość Harukiego Murakamiego, mimo że sam pisarz twierdzi tak:

„Wątpię, czy taka książka komuś się przyda (a już na pewno nie pomoże rozwiązać żadnego z licznych problemów, z którymi się dziś zmagamy). Może dla przyszłych pokoleń będzie jednak źródłem wiedzy o dawnych zwyczajach, pokazującym, że pod koniec dwudziestego i na początku dwudziestego pierwszego wieku pewien powieściopisarz żył sobie całkiem na luzie i nosił na co dzień zupełnie zwyczajne ubrania. A może nawet i do tego się nie przyda. Mnie to nie robi większej różnicy. Mam jednak nadzieję, że zapoznanie się z moją małą kolekcją sprawi czytelnikom trochę przyjemności”.

Haruki Murakami – urodzony w Kioto w 1949 roku. Najwybitniejszy i najbardziej znany na świecie współczesny pisarz japoński. Książki Murakamiego przetłumaczono na 50 języków i sprzedano w milionach egzemplarzy na całym świecie. W wydawnictwie MUZA SA ukazały się dotychczas: „Przygoda z owcą”, „Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland”, „Norwegian Wood”, „Tańcz, tańcz, tańcz”, „Na południe od granicy, na zachód od słońca”, „Sputnik Sweetheart”, „Kronika ptaka nakręcacza”, „Kafka nad morzem”, „Po zmierzchu”, „O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu”, „1Q84”, „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”, „Słuchaj pieśni wiatru/Flipper roku 1973”, „Śmierć Komandora”, pięć zbiorów opowiadań: „Wszystkie boże dzieci tańczą”, „Ślepa wierzba i śpiąca kobieta”, „Zniknięcie słonia”, „Mężczyźni bez kobiet”, „Pierwsza osoba liczby pojedynczej”, zbiór esejów: „Zawód: powieściopisarz”, wspomnienie o ojcu pt. „Porzucenie kota” oraz „Rozmowy o muzyce” napisane wraz z Seijim Ozawą.

#mojeukochanetshirty
#harukimurakami
#wydawnictwomuza

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022