03 kwietnia 2023

Psychodeliki. Nadzieja dla duszy i umysłu? — PREMIERA nowego MIesięcznika ZNAK

W ostatnich latach obserwujemy „psychodeliczny renesans” związany z wyraźną zmianą w podejściu do substancji psychoaktywnych, takich jak psylocybina, LSD czy MDMA. Nielegalne w wielu krajach i kojarzone z hipisowską kontrkulturą, stają się dziś ważnym narzędziem w psychiatrii.

Terapia wspomagana MDMA uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych w leczeniu zespołu stresu pourazowego, psylocybina z kolei pozwala osobom w depresji pozbyć się natrętnych myśli na własny temat i ulżyć w cierpieniu. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo uzależnienia się bądź przedawkowania psychodelików. Nie dziwi więc, że budzą one nadzieje badaczy i pacjentów. Nie stanowią jednak panaceum, a przyjmowane w niewłaściwy sposób, mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Czy psychodeliki zrewolucjonizują leczenie depresji? Kiedy mogą być niebezpieczne? Które rośliny towarzyszą duchowym poszukiwaniom ludzkości?

Odpowiadają: Krzysztof Kornas, Maciej Lorenc i Anastasia Ruban

PREMIERA JUŻ 3 KWIETNIA

Ponadto w numerze:

Pan od bonobo. Frans de Waal o płci, seksie i gender

Rebecca Solnit: Dlaczego Stalin sadził cytryny w Moskwie?

Soundtracki do życia. Czego słucha Dorota Masłowska?

 

Chorzy na samochód. Wywiad z badaczką miejską Martą Żakowską

Recenzja nowej książki Filipa Springera Mein Gott, jak pięknie

Filmowa propozycja Diany Dąbrowskiej

Felietony Olgi Gitkiewicz, Filipa Springera i Janusza Poniewierskiego

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022