04 grudnia 2023

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Biografa Jerzego Urbana.

Książka Urban. Biografia Doroty Karaś i Marka Sterlingowa ukazała się 27 września nakładem wydawnictwa Znak.

Przypominamy ją w przededniu rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Po nim głos zabiera Górnicki. Tłumaczy, że w Polsce odbył się zamach stanu, bo premier nie może przecież obalić sam siebie. Stan wojenny wprowadzono, gdyż Solidarność planowała przejęcie władzy w Polsce. Zapewnia, że jego rola na konferencji jest drugoplanowa. Jej gospodarzem jest rzecznik rządu.

– Minister Jerzy Urban, jak wszyscy widzimy, jest cywilem nie tylko ze względu na strój, ale również ze względu na cechy usposobienia – próbuje rozluźnić atmosferę.

– Dziś w kraju panuje spokój – zabiera głos rzecznik.

Wiele osób uzna to za pierwsze kłamstwo Urbana.

(Fragment książki Urban. Biografia)

Czerwona kanalia, Goebbels stanu wojennego, morderca.

Mistrz felietonu, dżentelmen, ikona.

Człowiek kontrowersja. Jerzy Urban.

Setki godzin rozmów, tysiące stron archiwaliów, niepublikowane wspomnienia – Dorota Karaś i Marek Sterlingow kilka lat pracowali nad opowieścią o Jerzym Urbanie. Byli ostatnimi dziennikarzami, z którymi rozmawiał. Stworzyli wielowymiarowy portret najmroczniejszej postaci powojennej Polski i pokazali polityczne gry w szeregach oficjeli PRL aż po narodziny III RP, jej układy i podejrzane interesy. 

Dorota Karaś i Marek Sterlingow – reporterzy z Gdańska wywodzący się z „Gazety Wyborczej”. Dorota pisze dla trójmiejskiej redakcji do dziś, najchętniej na tematy związane z przeszłością miasta. Jest także autorką sztuki teatralnej „Przebitka”, książki „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami” i biografii „Cybulski. Podwójne salto”.

Marek był korespondentem wojennym w Afganistanie, w cyklu reportaży przedstawił m.in. prawdziwy przebieg tragedii w Nangar Chel. Jako pierwszy opisał także sprawę Iwony Wieczorek i ujawnił najbardziej prawdopodobną przyczynę jej zaginięcia. Po odejściu z „Gazety Wyborczej” do 2016 roku pracował w Radiu Gdańsk.

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022