27 września 2023

"Rowerem przez Polskę Ludową", czyli Bernard Newman po raz ostatni w Polsce

Już z samolotu dostrzegłem ten obiekt: gigantyczny budynek, drapacz chmur dominujący nad Warszawą.

– To coś to Pałac Kultury i Nauki.

– Och, przypominam sobie. To Rosjanie wam go podarowali, prawda?

– Aha. A kiedy odzyskamy wolność, to od razu się go pozbędziemy.

– Nie podoba się wam?

– Rany boskie, niech pan na niego spojrzy! A panu by się podobał, gdyby stał w Londynie?

 

Bernard Newman

Rowerem przez Polskę Ludową

Ostatnia podróż brytyjskiego dżentelmena do Polski. Reportaż z 1958 roku

11.10.2023

 

Władze PRL długo nie chciały wpuścić do Polski Bernarda Newmana. Udało się to dopiero, kiedy do I sekretarzem został człowiek, który poznał Newmana osobiście, czyli Władysław Gomułka.

Brytyjski podróżnik po raz trzeci i ostatni odwiedza Polskę w 1958 roku.

Do Warszawy wróciło życie i przedwojenne lokale (choć upaństwowione). Na Ziemiach Zachodnich młodzi repatrianci biją europejskie rekordy w liczbie posiadanych dzieci, a miejscowi Polacy zdrapują niemieckie napisy z grobów swoich przodków. Wrocław podniósł się z gruzów, chociaż ma mniej mieszkańców niż przed wojną. Gdańsk, zaciekle broniący swojej germańskości, znów jest polski, spichlerze nad Motławą czekają na odbudowę. Nasz pordóżnik odwiedza też Górny Śląsk, Poznań, Szczecin i Mazury. 

Bernard spotka na swojej drodze chłopów i robotników fabrycznych, poetów, polityków, dziennikarzy, nauczycieli i wojskowych. Opowiedzą mu i pokażą inną Polskę. Taką, której próżno szukać w podręcznikach historii. Może jednym z jego rozmówców był ktoś z naszych bliskich? To by była dopiero niespodzianka!

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022