17 października 2022

"Rowerem przez Polskę w ruinie"

Nikt, kto nie widział tego na własne oczy, nie zrozumie życia w mieście, gdzie wszystko zostało zniszczone. Bombardowania w Wielkiej Brytanii już były ciężkie do zniesienia, lecz oznaczały przecież zburzenie domów stojących przy paru ulicach, a ich mieszkańcy stłoczyli się u sąsiadów. W Warszawie nikt nie miał sąsiadów, ponieważ każdy dom był ruiną.

Bernard Newman, znany już polskiemu czytelnikowi z reportażu "Rowerem przez II RP" powrócił do Polski w roku 1945. Nie było już kraju który odwiedził w 1934 roku, były za to ruiny, dogasające zgliszcza i umacniająca się komunistyczna władza.Jak wyglądało życie w Polsce tuż po wojnie? Jakie panowały nastroje?Jak Anglik postrzegał nowe polskie władze i ich propagandę? Jak oceniał polską  politykę I połowy XX wieku?Jak rodził się komunistyczny reżim?

"Rowerem przez Polskę w ruinie" to jedyny nieocenzurowany reportaż z 1945 roku. Newman z typową dla siebie lekkością, ale jednocześnie powagą i współczuciem dla zrujnowanego kraju, po raz kolejny pokazuje nam Polskę, o której nie uczą nas w szkole.

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022