20 grudnia 2022

Snöbarnens julsagor czyli siedem świątecznych opowiadań z Muminkami

Nowa animacja Snöbarnens julsagor – „Bożonarodzeniowe opowieści dla dzieci ze śniegu” to godzinny program zawierający najpopularniejsze, skandynawskie opowieści bożonarodzeniowe. Program zostanie wyemitowany w telewizji m. in. w Finlandii, Norwegii, Islandii i Danii w Wigilię Bożego Narodzenia.

W tym roku rozpoczyna się nowa nordycka tradycja bożonarodzeniowa: godzinny program animowany z niektórymi opowiadaniami bożonarodzeniowymi. Jedną z siedmiu historii tegorocznych będzie "Boże Narodzenie w Dolinie Muminków", którego scenariusz opiera się na opowiadaniu Tove Jansson „Jodła”.

Gdy zbliża się zima, Muminki przygotowują się do hibernacji. Zanim Dolina Muminków zostanie pokryta śniegiem, Muminki już pogrążone są w głębokim śnie – więc też nie obchodzą Bożego Narodzenia. W rzeczywistości nawet nie wiedzą, co to jest. Jak wiadomo Muminki nie obchodzą Bożego Narodzenia. Co się stanie, gdy - nieznający tego święta - nagle zostaną wciągnięci do pomocy przy świątecznych przygotowaniach?

Jednak niektóre odniesienia bożonarodzeniowe i ilustracje Muminków można znaleźć na przykład w opowiadaniu Tove Jansson "Jodła" w "Opowiadaniach z Doliny Muminków", opublikowanej po raz pierwszy w 1962 roku. Wówczas rodzina Muminków budzi się z zimowego snu, aby po raz pierwszy przeżyć Boże Narodzenie. 

„To czas dawania, dzielenia się całym sercem i bez skrępowania z innymi w potrzebie”

Nieobeznana ze świętem, przebudzona rodzina Muminków robi wszystko, co w jej mocy, aby zaznajomić się z tradycjami Bożego Narodzenia. Nikt jednak nie jest w stanie im pomóc zrozumieć, co robić czy czego oczekiwać. To sprawia, że Muminkom wydaje się, że święta to coś strasznego: „Jesteś pierwszym, który sugeruje, że Boże Narodzenie jest szczęśliwe”, mówi Tatuś Muminka, gdy małe stworzenie szepcze mu Wesołych Świąt. – Czy nikt z was nie boi się tego, co się stanie, kiedy to nastąpi?"

Bajki ludowe i ukochane historie

Godzinny program zawiera siedem najbardziej lubianych historii bożonarodzeniowych. Oprócz opowieści o Muminkach widzowie mogą obejrzeć m.in. "Świniopas" H. H. Andersena oraz opowiadanie oparte na książce Mauriego Kunnasa "Dwanaście prezentów dla Świętego Mikołaja".

Program będzie emitowany w Finlandii (Yle TV2), Norwegii (NRK), Danii (DR) i Islandii (RÚV) w Wigilię Bożego Narodzenia. Niestety nic nie wiemy, czy będzie można go obejrzeć w naszej lokalizacji.

[źr. Moomin.com]

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022