05 lipca 2024

STUDIO teatrgaleria: ogłoszenie planów repertuarowych teatru STUDIO na sezon artystyczny 2024/25. 

Ruszyła sprzedaż biletów na www.teatrstudio.pl

Sezon artystyczny 2023/24 w STUDIO dobiega końca. Było warto podjąć te wszystkie wyzwania: 240 spektakli teatralnych, udział w 12 festiwalach w Polsce i za granicą, zdobyliśmy 7 nagród, zrealizowaliśmy 4 premiery, 4 wystawy, 91 wydarzeń edukacyjnych i społecznych, pozyskaliśmy 21 nowych dzieł sztuki do zbiorów Galerii - podkreśla dyrektor Roman Osadnik w podsumowaniu sezonu STUDIO.

W okresie wakacyjnym STUDIO nie zwalnia tempa. W lipcu cztery pokazy spektaklu „The Employees” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego na Open’er Festival w Gdyni (3, 4, 5, 6 lipca 2024), w sierpniu dwa pokazy nowego projektu „Ekspedycja: Burza” w reżyserii Alexandra Dulaka podczas Festiwalu Szekspirowskiego w ramach konkursu o Nowego Yoricka (1 sierpnia 2024) oraz warsztaty dla młodzieży STUDIO MŁODYCH (19-23 sierpnia 2024). W nowym sezonie artystycznym 2024/25, m. in.: krakowska premiera „Serca ze szkła. Musical zen” (21 września 2024), spektakl „Mahagonny. Afterparty” w reżyserii Krystiana Lady (8 grudnia 2024) oraz obchody 140. urodzin Witkacego w 2025 (od 24 lutego 2025). Na www.teatrstudio.pl znajduje się repertuar teatru od września 2024 do połowy lutego 2025, a bilety można zakupić w ramach akcji promocyjnej „Stać Cię na teatr” aż do wyczerpania puli promocyjnej.

● PREMIERY 
Nadchodzący sezon STUDIO rozpocznie się od premiery nowego spektaklu Ramony Nagabczyńskiej„Anonimowi performerzy” (premiera: 6 września 2024) w ramach ósmej edycji Generation After. Choreografka podejmie temat samego zjawiska występowania na scenie. Na spotkaniu anonimowej grupy terapeutycznej zaproszone przez Nagabczyńską osoby performujące opowiedzą swoje intymne historie i wyznają, co ryzykują wychodząc na scenę.

Społeczność indonezyjskiej wioski Bengkala na wyspie Bali, gdzie wszyscy mieszkańcy, słyszący i głusi, umieją posługiwać się lokalnym językiem migowym kata kolok stała się inspiracją do pracy nad„Scenografią głosów” Daniela Kotowskiego (premiera: 18 września 2024). Artysta w  swoimperformansie stanie się tym, który mówi – „głośnikiem”, którego dźwięki będą interpretowane przez aktorów i aktorki.

Spektakl „Mahagonny. Afterparty” w reżyserii Krystiana Lady pod kierownictwem muzycznym Lilianny Krych składajacy się z dwóch część: „Mahagonny - Ein Songspiel” autorstwa Kurta Weilla i Bertolda Brechta oraz nowej kompozycji „Afterparty” Katarzyny Głowickiej z tekstami Bartosza „Fisza” Waglewskiego. Całość spektaklu utrzymana jest w konwencji songspielu, w którym historia jest opowiedziana poprzez songi i muzyczne interludia (premiera: 8 grudnia 2024).

W 2025 roku przypada 140. rocznica urodzin Witkacego, oraz 40. lecie nadania imienia Stanisława Ignacego Witkiewicza Teatrowi Studio. Z tej okazji STUDIO planuje wrócić do intrygująco współczesnych idei w twórczości tego artysty-proroka, między innymi do idei Automatonu. Cykl wokół tematu automatyzacji, programowania człowieka oraz rzeczywistości będzie składał się z nowej serii pracowni Open Studios dla zagranicznych i polskich artystów. Odnoszą się do tego  wątku także dwie premiery zaplanowane na 2025 - spektakl Anny Karasińskiej (premiera: czerwiec 2025) oraz Natalii Korczakowskiej (premiera: wrzesień 2025).

● PREMIERY POZA WARSZAWĄ
W teatrze STUDIO trwają próby do projektu „Ekspedycja: Burza” w reżyserii Alexandra Dulaka, który zostanie zaprezentowany na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w ramach Konkursu na Nowego Yoricka. Spektakl łączy tekst Szekspira z fragmentami dzienników z ekspedycji polarnych (dwa pokazy: 1 sierpnia 2024 w Gdańsku).

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie reżyser Cezary Tomaszewski rozpoczął pracę z zespołem artystycznym teatru przy krakowskiej premierze „Serce ze szkła. Musical zen” na motywach „Królowej Śniegu” Hansa Christiana Andersena i „Naku*wiam zen” Marii Peszek. Spektakl w pierwszej koprodukcji STUDIO z Teatrem Słowackiego miał premierę w Warszawie 19 kwietnia 2024, natomiast w Krakowie odbędzie się 21 września 2024. Wyprawa zespołów STUDIO i Teatru Słowackiego oraz Jana i Marii Peszków przez mroźne noce „zimy stulecia”, odległe bagniska, puste kościoły, ekstazy, kryzysy życiowe i twórcze, mrok zamku Zbójniczki i osiedla Teofilów oraz przez inne niegodziwe miejsca będziemy oglądać w dwóch teatrach podczas nowego sezonu.

● TOURNÉE ZAGRANICZNE
Załoga statku kosmicznego 6000 kontynuuje międzynarodową trasę. Po występach w Holandii, Gruzji, Niemczech, Belgii, Czechach, Rumunii w Toruniu i zdobyciu Grand Prix 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnym KONTAKT  spektakl „The Employees” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego zobaczmy w Gdyni na Open’er Festival (3, 4, 5, 6 lipca), w Teatre Lliure w Barcelonie (22, 23, 24 listopada) i w Southbank Centre w Londynie (15, 16, 17, 18, 19 stycznia 2025).

● POZOSTAŁE TYTUŁY SEZONU
W nadchodzącym sezonie powrócą spektakle z poprzednich lat. Będą to zarówno dzieła na podstawie twórczości polskich i zagranicznych autorów i autorek, jak: „Berlin Alexanderplatz” w reżyserii NataliiKorczakowskiej, „Bowie w Warszawie” w reżyserii Marcina Libera, „Koniec z Eddym” w reżyserii Anny Smolar, „Polowanie na osy. historia na śmierć i życie” w reżyserii Natalii Korczakowskiej, „Serce ze szkła. Musical zen” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego; kameralne produkcje: „Oda do radości” w reżyserii Wojtka Ziemilskiego, „Wyspa Jadłonomia” w reżyserii Macieja Podstawnego i „Piękny początek” w reżyserii Roba Wasiewicza oraz monodramy: „Byk” w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha, „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” w reżyserii Ewy Błaszczyk i „Stara kobieta wysiaduje” w reżyserii Ireny Jun. Po raz ostatni zobaczymy w STUDIO: spektakl „Plath” w reżyserii Katarzyny Kalwat (wrzesień), współczesną klasykę „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha (wrzesień) i sit-up „Hamer” w reżyserii Justyny Sobczyk (październik).

● TRANSMISJE ze sceny nowojorskiej The Metropolitan Opera
Osiemnasta edycja (po raz 14. w STUDIO) cyklu The Met: Live in HD 2024/2025 rozpocznie się 5 października 2024. Przed nami osiem wyjątkowych transmisji prosto ze sceny The Metropolitan Opera. Sezon rozpocznie się pokazem „Opowieści Hoffmana” Jacquesa Offenbacha w reżyserii Bartletta Shera.

● WYDARZENIA SPECJALNE
Festiwal „Przystanek Śląsk”
W trakcie trwającego tydzień intensywnego multidyscyplinarnego przeglądu „Przystanek Śląsk” pokazane zostaną najważniejsze spektakle teatrów  województwa śląskiego poruszające temat lokalności, m. in.: „Cholonek” i „Mianujom mie Hanka” z Teatru Kortez, „Piąta strona świata” i „Skazany na bluesa”z Teatru Śląskiego, „Kopidoł” z Teatru Naumionego czy koprodukcja STUDIO i Teatru Śląskiego „Byk” oraz koncerty m. in. : Darii ze Śląska, Filharmonii Śląskiej. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami, takimi jak: Zbigniew Rokita, Szczepan Twardoch, Anna Dziewit-Meller, Olgierd Łukaszewicz, Dorota Brauntsch. Będą to rozmowy o literaturze, sztuce, teatrze czy filmie, których wspólnym mianownikiem stanie się Śląsk (28 września - 8 października 2024). Misją festiwalu jest prowokowanie rozmów, inicjowanie dialogu i budowanie relacji z instytucjami ze Śląska.

23. Ciało/Umysł – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu
Na festiwalu swoje polskie premiery będą mieć spektakle: „Augusto” Alessandro Sciarroniego, „Harmonia” Adrienn Hód oraz „Underdogs” Anne Nguyen. W programie także prace – „Agon” Dominiki Knapik oraz „Sport” Patryka Gorzkiewicza a wśród wydarzeń towarzyszących – warsztaty, film, gra (11 - 13 października 2024).

● WYSTAWY
Galeria STUDIO przygotowuje cztery ekspozycje. „Patrząc w słońce. Hanna Orzechowska” (kuratorka Luiza Nader) ma na celu wydobycie obecnych w twórczości artystki wątków antywojennych i antyprzemocowych oraz refleksję na temat Zagłady i wojny (23 września – 17 listopada 2024). Kuratorki wystawy: Dorota Jarecka, Weronika Kobylińska-Bunsch, Paulina Olszewska „Atrofia. Erozja. Non-finito: Anna Zaradny i Zbigniew Dłubak” odnoszą się do twórczości wizualnej artysty wzbogacając ją o stworzenie przez Zaradny środowiska, w którym jej prace wejdą w dialog z pracami Dłubaka w przestrzeniach galerii (5 grudnia 2024 – luty 2025). Natomiast wystawa „Chcemy całego życia” (kuratorki: Dorota Walentynowicz, Anka Leśniak, Karolina Majewska-Güde, Paulina Olszewska, Agnieszka Rayzacher) otworzy debatę o sztuce feministycznej w Polsce w różnych kontekstach politycznych (luty – maj  2025). Sezon zamknie wystawa „Solidarność z Białorusią” poświęcona uwadze społeczności białoruskiej mieszkającej w Warszawie (czerwiec – lipiec 2025).

● PREMIERA KSIĄŻKI
Premiera reporterskiej opowieści „Szajna Szajnisko” o Szajnie i STUDIO tkana z rozmów teatrolożki i reporterki Agnieszki Berlińskiej przeprowadzonych z artystami, krytykami, widzami i uczestnikami życia kulturalnego Warszawy lat siedemdziesiątych (planowana premiera: listopad 2024).

● DZIAŁANIA DZIAŁU EDUKACJI I PROJEKTÓW SPECJALNYCH
W nowym sezonie STUDIO koncentruje się na działaniach, które zwiększą dostępność oferty dla osób ze szczególnymi potrzebami. Wspólnie z Fundacją Kultury Bez Barier przeprowadzone zostaną warsztaty z dostępności dla młodzieży zainteresowanej wolontariat w teatrze. Warsztaty twórcze we współpracy z Fundacją Dom Kultury rozpoczęte w lutym 2024 z kobietami odbywających karę więzienia na oddziałach zamkniętych w Areszcie Śledczym Warszawa-Grochów będą miały finał w postaci pokazu spektaklu teatralnego skierowanego do dzieci osadzonych (grudzień 2024). W ofercie edukacyjnej znajdą się m.in. startery do spektakli, działania towarzyszące wystawom w Galerii Studio, cykl warsztatów twórczych w ramach Studia Młodych oraz rozwój działań międzypokoleniowych.

Ekspedycja: Burza, reżyseria: Alexander Dulak
premiera: 1 sierpnia w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego

STUDIO jest teatrem współpracującym przy tegorocznej edycji konkursu Nowy Yorick organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski.

 

Anonimowi performerzy, choreografia: Ramona Nagabczyńska
premiera: 6 września 2024, STUDIO
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Scenografia głosów, reżyseria: Daniel Kotowski
premiera: 18 września 2024, STUDIO
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna.

 

Serce ze szkła. Musical zen, reżyseria: Cezary Tomaszewski
premiera warszawska: 19 kwietnia 2024
premiera krakowska: 21 września 2024, 
Spektakl jest koprodukcją STUDIO i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

 

Patrząc w słońce. Hanna Orzechowska 
23 września – 17 listopada 2024
Kuratorka Luiza Nader
Współpraca: Fundacja Arton
Wsparcie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Program Sztuki Wizualne.

 

PREMIERA KSIĄŻKI SZAJNA SZAJNISKO
Agnieszka Berlińska
książka pod redakcją Daniela Lisa
premiera: listopad 2024
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Literatura 2024”.

 

Elementarz Teatralny
finał: grudzień 2024
Projekt Działu Edukacji i Projektów Specjalnych STUDIO teatrgalerii finansuje m.st. Warszawa.

 

STUDIO teatrgaleria
pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa
www.teatrstudio.pl

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022