03 lutego 2023

STUDIO teatrgaleria: sensoryczne podróże w kosmos i "Kora.Boska" z Teatru Nowego Proxima w lutym w STUDIO

„A planety szaleją, szaleją (...)”, największe przeboje Maanamu i Kory usłyszymy w lutym w Warszawie w wykonaniu Katarzyny Chlebny. W kosmos przeniesie nas premiera spektaklu „Soniczne Portale: Odyseja subwooforowa” we współpracy z Akademią Teatralną w Warszawie oraz najnowszy spektakl w reżyserii Łukasza Twarkowskiego „The Employees”.

Mówiło się (wręcz krzyczało) „Kora" i każdy wiedział o kogo chodzi. Legendarna piosenkarka z niesamowitą charyzmą, autorka niezapomnianych utworów, wyrazistych stylizacji, a przede wszystkim aktywistka na rzecz demokracji i praw równości dla wszystkich. W niedzielę, 5 lutego na dwóch pokazach w STUDIO usłyszymy największe przeboje Maanamu śpiewane przez Katarzynę Chlebny w spektaklu „Kora. Boska” z Teatru Nowego Proxima w Krakowie. Baśniowa historia jest opowieścią o kobiecie, artystce, córce i matce, o Polsce, religii, systemie i chorobie.

Na premierę spektaklu „Soniczne Portale: Odyseja subwooforowa” teatr zaprasza wraz z Akademią Teatralną w Warszawie (premiera: 17 lutego 2023 oraz spektakle 18–19 lutego). Twórca – Ciro Goudsmit – inspiruje się twórcami muzyki, takimi jak Sun-Ra, Lee Scratch Perry i wykorzystuje badania nad ruchem, głośniki typu subwoofer, bass shaker, vocoderów i instrumentów własnego projektu. Instalacja stanowi część projektu ZMIANA TERAZ! (CHANGE NOW!), międzynarodowego programu edukacyjnego, którego liderem jest Akademia Teatralna w Warszawie. Na Scenie Malarni zobaczymy Kofi Ayno Yeji Boanyah, La Uyi Ihassee i Agnė Auželytė.

Po raz pierwszy w STUDIO na Modelatorni gościnne pokazy spektaklu „Papugi” w reż. Tadeusza Łysiaka, którego film „Sukienka” został w 2022 nominowany do Oscara w kategorii dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego. Sztuka na podstawie tekstu Jacka Góreckiego jest opowieścią  o dwóch młodych dziewczynach (obsada: Marianna Janczarska i Dominika Sakowicz) w świecie przesyconym fałszywymi bodźcami z mediów społecznościowych i imprez. W materiałach audiowizualnych gościnnie występują: Piotr Fronczewski, Jan Frycz i Joanna Kurowska (11-12 lutego).

STUDIO kontynuuje współpracę z B'cause Dance Company i gościnnie pokaże artystyczny kolaż „Nie_me słowa” oparty na najważniejszych listach w dziejach ludzkości, które zostały zebrane przez Shauna Ushera w książce „Listy niezapomniane” (4 lutego).

W repertuarze STUDIO na luty:  
 po raz pierwszy w sezonie 2022/23 zabawny i przejmujący spektakl „Koniec z Eddym”, reż. Anna Smolar zainspirowany powieścią Édouarda Louisa o doświadczeniu systemowego ucisku i stawia pytanie o lojalność wobec korzeni i klasy społecznej z subtelnymi nawiązaniami do polskich realiów (1 – 3 lutego), 

 monodram o fikcyjnej operowej śpiewaczce „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” na podstawie tekstu Jacka Góreckiego w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk (2-3 lutego)

 spektakl o dziedzictwie, o genach, o rodzinie, rodowodzie, długach, przypadkach, losie i przeznaczeniu „Oda do radości” według koncepcji Wojtka Pustoły i Wojtka Ziemilskiego z gościnnym udziałem Anny Dzieduszyckiej  (7 – 8 lutego),

 adaptacja książki Alfreda Döblina, jednej z najgłośniejszych niemieckich powieści lat 20 „Berlin Alexanderplatz” w reż. Natalii Korczakowskiej z gościnnym występem Stanisława Brudnego (10 – 12 lutego),

 adaptacja sceniczna kultowej powieści „Kraksa” J.G. Ballarda „Krasz” w reż. Natalii Korczakowskiej. Groteska sceniczna rozgrywająca się w bliskiej przyszłości ze ścieżką dźwiękową Jacka Sienkiewicza, z kostiumami Marka Adamskiego, ruchem scenicznym Bożny Wydrowskiej i wyjątkową serią zdjęć Ady Zielińskiej (18 – 19 lutego),

 kulinarno-podróżniczo-kryminalno-rewolucyjne przedstawienie familijne „Wyspa Jadłonomia” realizowane przez Macieja Podstawnego i Dorotę Kowalkowską we współpracy z Janem Czaplińskim i inspirowane książkami Marty Dymek o wzmacnianiu dziecięcej i nastoletniej sprawczości oraz potrzebie międzypokoleniowej edukacji przez teatr z muzyką Jerzego Rogiewicza (21 – 22 lutego). Dział Edukacji teatru zaprasza na wonne warsztaty degustacyjne – poznawcze „Ziołowe story” z Płonką – Natalią Załęską-Pyć, na których poznamy  kilkanaście najpopularniejszych roślin leczniczych występujących w naszej
okolicy (19 lutego),

 Łukasz Twarkowski i multisensoryczny spektakl „The Employees” oparty na powieści współczesnej duńskiej autorki, Olgi Ravn, zabierze publiczność w kosmiczną podróż ze społecznością skolonizowaną przez biurokrację i antyludzkie zarządzanie, poszukującą istoty humanizmu (23 – 26 lutego), wszystkie spektakle z angielskimi napisami,

 dwóch Ślązaków – Szczepan Twardoch (tekst i reżyseria) i Robert Talarczyk (reżyseria i obsada) przez pryzmat pojedynczego bohatera opowiada o zmaganiu z niejednolitą tożsamością klasową i etniczną w monodramie „Byk” (25 – 26 grudnia), spektakl również można zobaczyć w Katowicach (8 lutego).

STUDIO zaprasza w czasie ferii zimowych na cykl warsztatów oraz działań twórczych dla dzieci 10+ po Wyspie Jadłonomia. Prowadzący: Marta Dymek, Marcin Pempuś, Gabrysia Górecka, Stanisław Łubieński, Anna Poraj, Marysia Borysewicz i Basia Izydorczyk oraz Damian Kalita i Katarzyna Tadeusz w trakcie kilku dni warzywnej przygody podpowiedzą jak dbać o planetę, klimat i po co jeść warzywa. Każdy napisze swój przepis na przyszłość wspólnie z Martą Dymek. Razem ze Stanisławem Łubieńskim wybierzemy się na spacer gdzie nauczymy się rozpoznawać ptaki i drzewa, które można spotkać w mieście. Będzie też czas na figle-migle czyli swobodną zabawę i planszówki. Ferie w towarzystwie aktora teatru – Marcina Pempusia i seniorek – Marysi Borysewicz i Basi Izydorczyk.

TERMINY: 20-24 lutego, godz. 8.00 –  17.00. ZAPISY DO 10 LUTEGO: edukacja@teatrstudio.pl lub tel: 505 920 254.

W programie również: „Dzikie ciała” z Martą Ziółek za na transową praktykę taneczną na żywo z dj-ką Daisy Dutter (27 lutego) i międzypokoleniowe spotkanie Lotnej Ekipy Teatralnej (28 lutego). Chcesz dołączyć? Napisz: damian.kalita@teatrstudio.pl.

Wystawę „Kim jest Janina Węgrzynowska?” (kuratorka: Paulina Olszewska) w Galerii STUDIO zapoczątkował znajdujący się w Kolekcji Galerii Studio „Obraz szaro-pomarańczowy” autorstwa Janiny Węgrzynowskiej (1930–2010) z 1979 roku. Opowieść w Galerii STUDIO o Janinie Węgrzynowskiej i jej sztuce polega między innymi na zainicjowaniu dialogu ze współczesnymi artystkami i artystami. Wystawę będzie można zobaczyć w STUDIO do 12 marca 2023, a następnie w
siedzibie współorganizatora, Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy od 23 marca do 21 maja 2023.

Od lutego w STUDIO są dostępne bilety na wszystkie spektakle repertuarowe wraz z biletem na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Miejsca na widowni są oznaczone kolorem niebieskim i można je rezerwować tylko online. Bilet na taras widokowy PKiN (dołączany do biletu na spektakl) jest ważny od dnia zakupu do 24h po spektaklu. Bilety na spektakle i wydarzenia do czerwca 2023 dostępne w kasie teatru oraz online: teatrstudio.pl/pl/repertuar.

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022