15 września 2022

STUDIO teatrgaleria: startuje sezon 2022/2023. Pierwsza premiera to spektakl "Wyspa Jadłonomia" Macieja Podstawnego, inspirowany książkami Marty Dymek.

STUDIO teatrgaleria: zielony aktywizm w obszarze własnego talerza w „Wyspie Jadłonomia” Macieja Podstawnego, inspirowany książkami Marty Dymek. Po raz pierwszy w Warszawie Łukasz Twarkowski z multimedialnym spektaklem-instalacją „The Employees”. „Empuzjon” Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka oraz Maria i Jan Peszek w muzycznej baśni „Królowa Śniegu” Natalii Korczakowskiej. STUDIO rozpoczyna sezon 2022/2023.

STUDIO teatrgaleria realizuje swoją misję instytucji kultury otwartej na wyzwania współczesności i różne wrażliwości swoich widzów. W sezonie 2022/2023 spektakle zaproszonych przez teatr reżyserów i reżyserek z jednej strony dotykają istotnych problemów, z drugiej sprawdzają na scenie różne potencjalne rozwiązania: Maciej Podstawny w spektaklu „Wyspa Jadłonomia” z historią o tym, jak ważne, nie tylko dla naszych ciał, ale także naszej planety jest zdrowe i świadome jedzenie (premiera: 18 listopada 2022), po raz pierwszy w Warszawie, Łukasz Twarkowski w „The Employees” zabierze publiczność w kosmiczną podróż ze społecznością skolonizowaną przez biurokrację i antyludzkie zarządzanie, poszukującą istoty humanizmu (premiera: 21 stycznia 2023), Robert Talarczyk zmierzy się z najnowszą powieścią noblistki Olgi Tokarczuk „Empuzjon”, poruszając temat, o którym dziś nie da się milczeć i w którym wciąż jako społeczeństwo mamy wiele do zrobienia czyli stereotypów dotyczących męskości i kobiecości (premiera warszawska: 19 maja 2023), dyrektorka artystyczna STUDIO, Natalia Korczakowska w spektaklu „Królowa Śniegu” z Marią Peszek w roli Kaja i Janem Peszkiem w roli Królowej Śniegu zaproponuje publiczności zabawę narracją kultowej baśni Andersena w poszukiwaniu jej aktualności (premiera: 10 czerwca 2023).

Sezon teatralny 2022/2023 w STUDIO rozpoczyna się 15 września o godz. 19:00 (czwartek) pokazem spektaklu „Metafizyka dwugłowego cielęcia” w reżyserii Natalii Korczakowskiej. W ramach obchodów 50 lecia teatru odbędzie się rozmowa „Studio-Witkacy” w dniu rocznicy śmierci Witkacego (18 września o 17:30) z Ewą Bułhak, Natalią Korczakowską i Przemysławem Pawlakiem o tradycji inscenizacji dramatów artysty na scenie STUDIO. Prelegenci odnosić się będą do  trzech kolażowych scenariuszy, na podstawie których powstały spektakle Szajny, Grzegorzewskiego i Korczakowskiej.

Dla mnie będzie to dwunasty sezon w STUDIO. Chcemy czujnie i krytycznie komentować rzeczywistość, ale także, w niełatwych czasach, poszukiwać rozwiązań, proponować je, rozmawiać o nich z publicznością i próbować nowego. W nowy sezon artystyczny wchodzimy w zaangażowanej i profesjonalnej ekipie, do której dołączą nowe osoby – podkreśla Dyrektor STUDIO Roman Osadnik. Pierwszą premierą sezonu jest „Wyspa Jadłonomia” w reżyserii Macieja Podstawnego. Kulinarno- podróżniczo-kryminalno-rewolucyjny spektakl dla dzieci, młodzieży i dorosłych powstaje z inspiracji „Jadłonomią” – cyklem popularnych książek kucharskich Marty Dymek oraz propagowaną przez autorkę filozofią roślinnego gotowania, ale również „Alicją w Krainie Czarów”, „Spirited Away”, czy „W krainie bogów” Hayao Miyazakiego. To kolejne przedstawienie realizowane przez Macieja Podstawnego i Dorotę Kowalkowską z myślą o wzmacnianiu dziecięcej i nastoletniej sprawczości oraz potrzebie międzypokoleniowej edukacji przez teatr. Tym razem duet twórców zaprosił do współpracy nad scenariuszem dramatopisarza Jana Czaplińskiego. Bohaterką przygodowo- sensacyjnej opowieści, czerpiącej z tradycji japońskich filmów anime, jest dziewczynka M., która mierzy się z groźnym potworem, czernią, która zagraża całemu światu, zwłaszcza zaś dorosłym. „Wyspa Jadłonomia” to spektakl o zmianie myślenia. Ale ponieważ samo myślenie nie wystarczy również o potrzebie działania. Na scenie zobaczymy: Daniela Dobosza, Tomasza Nosinskiego, Maję Pankiewicz, Marcina
Pempusia i Ewelinę Żak. Premierę zaplanowano na 18 listopada 2022.

W 2020 roku dystopijna literatura science-fiction wzbogaciła się o nową pozycję, „The Employees” duńskiej powieściopisarki i poetki Olgi Ravn, którą  opublikowano w dwudziestu czterech krajach i nominowano do Międzynarodowej Nagrody Bookera w 2021 roku. Historia opowiadana przez Ravn zainspirowała Łukasza Twarkowskiego, jednego z najbardziej interesujących twórców teatralnych do pracy nad spektaklem-instalacją „The Employess” w STUDIO. Trzeba podkreślić, że będzie to pierwsza premiera tego reżysera w Warszawie. Akcja sztuki rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości, na statku kosmicznym, na którym przebywają ludzie i humanoidalne roboty. Zarówno powieść Ravn, jak i spektakl Twarkowskiego wydają się zadawać jedno z najbardziej podstawowych pytań, o to, czym właściwie jest ludzka świadomość? Czy mózg i umysł to jedno i to samo? „The Employees” Twarkowskiego, podobnie jak wiele jego wcześniejszych realizacji, opiera się tradycyjnemu rozumieniu teatralności i sprawia, że widzowie stają się częścią antyutopijnego świata, a nie tylko obserwatorami. W spektaklu zagrają: Dominika Biernat, Daniel Dobosz, Sonia Roszczuk, Paweł Smagała i Rob Wasiewicz. Premierę zaplanowano na 18 stycznia 2023.

Adaptacji najnowszej powieść noblistki Olgi Tokarczuk „Empuzjon” na język teatralny podejmie się reżyser, aktor i zarówno Dyrektor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, Robert Talarczyk. To kolejna, po monodramie „Byk” na podstawie tekstu Szczepana Twardocha, koprodukcja STUDIO z teatrem ze Śląska. Spektakl Talarczyka to doskonała okazja do przyjrzenia się temu, co tak naprawdę wiemy o świecie, a co pozostaje przed nami w ukryciu. Ta opowieść, błyskotliwie analizująca to, co męskie i kobiece w kulturze, traktuje również o poszukiwaniu własnej tożsamości w świecie bezmyślnie powielanych poglądów i uprzedzeń. Premiera warszawska: 19 maja 2023, pokaz prapremierowy 12 maja w Katowicach. „Królowa Śniegu” wg Hansa Christiana Andersena w reżyserii Natalii Korczakowskiej (premiera: 10 czerwca) ma być baśnią dla osób dorastających i dojrzałych, w której porywająca forma porusza problemy współczesności. Wyobraźmy sobie „Królową Śniegu” H. C. Andersena jako krytykę współczesnej cywilizacji z Marią Peszek w roli Kaja i Janem Peszkiem w roli Królowej Śniegu.
Wyobraźmy sobie jak razem z aktorkami i aktorami STUDIO bawią się narracją kultowej baśni Andersena i odkrywają jej aktualność, przy akompaniamencie związanego z Marią zespołu muzyków grających na „żywo”. Ostatnia premiera sezonu jest koprodukcją teatru z Międzynarodowym Festiwal Teatralnym Boska Komedia i Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie. Sezon 2022/2023 to także początek prób do nowej produkcji Krystiana Lady „Mahagonny. Powidoki” (tytuł roboczy) na podstawie songów autorstwa Kurta Weila i Bertolda Brechta oraz nowa kompozycja Kasi Głowickiej z tekstami Bartosza Fisza Waglewskiego. Na scenie oprócz śpiewających aktorów i aktorek pojawią się młode muzyczki i muzycy z Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod kierownictwem dyrygenta Adama Banaszaka. Premiera zaplanowana jest na 2 września 2023 na Dużej Scenie im. Józefa Szajny.

Ponadto w repertuarze STUDIO po raz dwunasty odbędzie się sezon transmisji pokazów cyklu „The Met: Live in HD 2022–23”. Przed nami dziesięć spotkań z trzema premierowymi tytułami operowymi: „Medeą” Luigi Cherubiniego (22 października), „The Hours” Kevina Putsa (10 grudnia) i „Championem” Terence’a Blancharda (29 kwietnia). Tegoroczny sezon pokazów z Met rozpocznie się 22 października o godz. 18:30 transmisją „Medei” Cherubiniego z Sondrą  advanovsky w roli tytułowej. Sezon 2022/2023 zakończy się 19 czerwca.

W nowym sezonie 2022/2023 do zespołu artystycznego STUDIO dołączy aktorka teatralna i filmowa, Maja Pankiewicz. Aktorka wcześniej związana z Teatrem Starym i Teatrem Ludowym w Krakowie. Za rolę Soni w „Wujaszku Wani” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej otrzymała główną nagrodę aktorską na Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia w Krakowie oraz Grand Prix 62 Kaliskich Spotkań Teatralnych. W STUDIO w sezonie 2021/2022 można ją było zobaczyć w roli Reginy w „Bowie w Warszawie” w reż. Marcina Libera na podstawie Doroty Masłowskiej. Pankiewicz zobaczymy na scenie już w październiku. Natomiast nowym kierownikiem literackim teatru został dramaturg, poeta, fotograf, autor scenariuszy Marcin Cecko. Od 2010 roku jako dramaturg i autor scenariuszy współpracował z najciekawszymi reżyserami i reżyserkami młodego i średniego pokolenia, zrealizował ponad trzydzieści spektakli w teatrach instytucjonalnych w Polsce i za granicą. W Galerii STUDIO w nadchodzącym sezonie odbędzie się kilka wystaw indywidualnych kobiet z wątkami feministycznymi oraz z działaniami perfomatywnymi. Do 23 października trwa wystawa „Krystyna Piotrowska. Studium” (kuratorka: Dorota Jarecka). Prezentowane prace artystki nawiązujące do problematyki tworzenia i kwestionowania kobiecej tożsamości. Wizerunki twarzy i ciała to konstrukty społeczne, abstrakcyjne symbole, służące porozumieniu na temat tego, jak powinna wyglądać i zachowywać się kobieta. Od 10 listopada do 4 grudnia pokazany zostanie
projekt „Murmur” szwajcarskiej artystki Ernestyny Orlowskiej (kuratorka: Paulina Olszewska), który będzie stanowić przestrzeń refleksji o możliwościach myślenia postantropocentrycznego. W przestrzeni Modelatorni zaprezentuje nowy projekt fotograficzny Oskar Dawicki „Mężczyźni” łączącym elementy performansu i portretu fotograficznego w duchu typowego dla tego artysty, egzystencjalnego fatalizmu. Wystawa w ramach Warsaw Gallery Weekend we współpracy z Galerią Raster (29 września – 2 października 2022, w godz. 12:00 – 19:00). Na przełomie roku artyści Wojtek Ziemilski i Wojtek Pustoła zaprezentują instalację „Pamięć jest naszym słabym punktem” ze ściśle określonych grup rekwizytów pozyskanych z magazynów Teatru Studio w jednej z przestrzeni galerii (11 grudnia 2022 – 8 stycznia 2023). Obraz Janiny Węgrzynowskiej znajdującej się w Kolekcji Galerii Studio jest podstawą do projektu „Kim jest Janina Węgrzynowska?” (kuratorka: Paulina Olszewska), w którym artyści i artystki (Agata Bogacka, Agnieszka Grodzińska, Marcin Dymiter, Magda Franczak, Jenny Brockmann, Dagmar Schürrer) zaproponują prace zainspirowane jej twórczością (16 stycznia – 12 marca 2023). W dniach 20 marca – 21 maja 2023 otworzy się wystawa indywidualna artystki wizualnej, malarki, performerki i autorki instalacji oraz interwencji w przestrzeń publiczną, Zuzanny Hertzberg. Na zakończenie sezonu 2022/2023 odbędzie się wystawa „Wyspy. Możliwości wspólnoty / Possibilities of Togetherness” (5 czerwca-23 lipca 2023). Wystawa przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Chalupeckiego w Pradze. W wystawie wezmą udział artyści z Polski, Niemiec oraz Republiki Czeskiej. Na przełomie marca i kwietnia Galeria Studio zaprezentuje wybrane prace ze swoich zbiorów sztuki współczesnej w OPENHEIM znajdującej się w historycznym budynku przy Placu Solnym we Wrocławiu.

Na zakończenie obchodów 50 lecia STUDIO przygotowuje premierę książki o pierwszym dyrektorze teatru, Józefie Szajnie pod redakcją Agnieszki Berlińskiej. Sezon teatralny 2022/2023 zakończy się 19 czerwca 2023.

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022