21 maja 2024

Szlakiem polskiej „kompanii braci"

Dowiedli, że są elitą wojsk alianckich. Do ojczyzny nie było im dane wrócić. Oto ich wojenna historia.

"Mijamy rozbite doszczętnie stanowiska. Z gruzów sterczą karabiny, wokół walają się mundury, maski przeciwgazowe, chlebaki, skrzynki z amunicją. W nozdrza uderza straszny smród rozkładających się, gnijących w skwarze ciał poległych. Za krzakiem, skulony, z tommy-gunem jeszcze w skurczem wykrzywionych rękach, siedzący żołnierz z któregoś z poprzednich natarć. W tej pozycji zastała go śmierć i w tej pozycji pozostał… Twarzy nie można poznać. Bieleje odkryta szczęka, hełm zapadł na ramiona, mundur przykrywa resztki istnienia kogoś…"

 

 

"Dalej niemiecka manierka, „baniak” pogięty, parciana taśma spandaua53… Spod szczątków zapewne zdobytego bunkra tysiące much zrywa się do krzykliwego lotu, ukazując zdumionym oczom makabryczny obraz. Sześć trupów żołnierzy, zbitych w trwożną grupkę… Byli zaskoczeni… Czas przesunął klepsydrę. Ohydny smród – a jednak istnieje świadomość, że to byli ludzie, że od nich nikt nie odwracał przedtem z takim wstrętem głowy. […]"

 

 

Dariusz Kaliński sięga do wspomnień polskich komandosów i źródeł historycznych, by odtworzyć szlak bojowy najbardziej brawurowych polskich specjalsów – żołnierzy 1. Samodzielnej Kompanii Commando.

Nigdy nie pogodzili się z klęską wrześniową, walczyli we Francji, a gdy i ona upadła, przedostawali się do walczącej samotnie Wielkiej Brytanii.

 

Przeszli rygorystyczną selekcję i mordercze szkolenie komandoskie.

Sam naczelny wódz obiecał im, że będą pierwszymi spośród polskich żołnierzy, którzy ponownie pójdą w bój o wolną Europę.

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022