09 kwietnia 2019

Warszawa stawia na czytanie poezji

9 kwietnia w samym centrum Warszawy, na skwerze przy ulicy Chmielnej 10, stanął fotel do czytania wierszy. Akcja potrwa cztery dni, do 12 kwietnia, i odbywa się w godzinach 9:00-16:00 w ramach tegorocznej edycji „Wierszy w mieście”.

Czerwony i wyjątkowo wygodny. Od razu masz ochotę się w nim zanurzyć. Zatrzymać się w biegu i na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Bo to nie jest zwykły fotel. Na dynamicznej warszawskiej ulicy można wreszcie złapać oddech. Wśród sklepów, biur, kawiarni i księgarń stanął fotel do czytania wierszy. A specjalna konsultantka ds. czytania poezji opowie o tym, czy „kochać to jedyna forma życia”, doradzi, wysłucha, zachęci do czytania, a na koniec wręczy wiersz na własność.

Wystarczy tylko 7 sekund, by wygodnie usiąść w fotelu i przeczytać jeden z dwudziestu wierszy tegorocznej edycji „Wierszy w mieście”. 7 sekund, żeby dowiedzieć się, że miłość to m.in. „woda na ten młyn”, to „Souvenir shop”. To „sarny”, to „Ty”, to „Rozbity zegarek”. Ulubiony wiersz o miłości można potem zabrać w formie pocztówki ze sobą do domu. Być może stanie się inspiracją do napisania kilku słów do dawnego znajomego czy kogoś z rodziny. Bo w pisaniu zwykłego SMS-a czy kliknięciu „wyślij” nie ma przecież całego wyjątkowego repertuaru czynności i uczuć. A pocztówka z wierszem to gest bliskości.

Nie tylko na Chmielnej wiersze będą dostępne na wyciągnięcie ręki. W wybranych bibliotekach, przy wypożyczaniu, dostanie je każdy zainteresowany. Podobnie w ponad stu warszawskich kawiarniach, księgarniach i antykwariatach. Kupujesz kawę? Razem z wydaną resztą też dostaniesz wiersz. Taki zamysł przyświecał organizatorom tegorocznej edycji akcji „Wiersze w mieście”. „Poezja w każdej formie, i na oryginalnej pocztówce, i w tomiku poetyckim jest wyjątkowym rodzajem komunikatu. W tegorocznej edycji stanie się śmiałą manifestacją języka miłości” – mówi Taťjana Langášková, dyrektorka Czeskiego Centrum w Warszawie.

Choć fotel do czytania będzie stał na Chmielnej jedynie do 12 kwietnia, to sama akcja „Wiersze w mieście” trwa do końca miesiąca. Spodziewajcie się poezji poświęconej miłości w różnych miejscach na terenie całej Warszawy (dokładne lokalizacje).
 

Organizatorem akcji jest EUNIC Warszawa – Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie oraz Miasto Stołeczne Warszawa.

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022