20 października 2022

Weekend z fantastyką. Otwarcie zbiorów SZEDAR z kolekcji Wratislavia Fantastica

Zapraszamy na otwarcie zbiorów Wratislavia Fantastica, stworzonej przez członków dawnego klubu SZEDAR – funkcjonującej od lat 80. w ramach struktur zakładowych i NGO – największej niepublicznej biblioteki fantastyki w Polsce.

W 2019 roku zbiory zostały przekazane przez Wratislavia Fantastica do zasobów MBP, a od października będzie można do nich ponownie wrócić w Filii nr 22 na Nowym Dworze.

Na oficjalne otwarcie kolekcji zapraszamy 21 i 22 października 2022. Czekają na Was wykłady, prelekcje i spotkania autorskie dla fanów fantastyki w różnym wieku.

Wstęp bezpłatny

W programie: 

Piątek (21 października):

18:00 Oficjalne otwarcie zbiorów (zapraszamy na oficjalne spotkanie z twórcami kolekcji oraz poczęstunek!)

Sobota (22 października):

Sala Warsztatowa:

  • 12:00 –  Spotkanie z Yodą – warsztaty dla dzieci (Chata Małolata)
  • 14:00 – Spotkanie autorskie z Anną Kańtoch (prowadzenie – Igor Chrobot) 
  • 15:00 – Nagroda Zajdla na tle nagród fantastyki na świecie – Elżbieta Gepfert, Piotr Cholewa
  • 16:00 – Fantasy w publicystyce – Adam Cebula
  • 17:00 – Wizje nieśmiertelności i przedłużania życia w polskiej fantastyce – Szymon Makuch
  • 18:00 – Japońskie inspiracje w Pokemonach – Krzysztof Jurewicz
  • 19:00 – Między Sapkowskim a Pilipiukiem – casus serii o Edmundzie Kociołku autorstwa Marcina Mortki – Adam Flamma

Wypożyczalnia:

  • 14:00 – Na początku był „Index”. 40 lat fantastyki we Wrocławiu – Jacek Inglot
  • 15:00 – Ile jest prawdy naukowej w filmach SF? – Andrzej Drzewiński
  • 16:00 – (Uwaga: prelekcja odwołana!) Tworzenie światów w literaturze fantastycznej – Marcin Przybyłek
  • 17:00 – Od fantastyki do kryminału – Tomasz Duszyński, Anna Kańtoch, Beata i Eugeniusz Dębscy
  • 18:00 – Fenomen z Warszawy – O jasnowidzu Stefanie Ossowieckim i wirujących stolikach – Tomasz Duszyński
  • 19:00 – Lem – fantasta, prorok i filozof – Piotr W. Cholewa

Goście wydarzenia:

Eugeniusz Dębski

Z wykształcenia filolog-rusycysta, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Pisarz fantasy i science fiction oraz znakomity tłumacz rosyjskiej fantastyki. Były prezes wrocławskiego oddziału SPP. Współtwórca i były redaktor naczelny internetowego magazynu literackiego „Fahrenheit” oraz inicjator i redaktor nieistniejącego już periodyku „Srebrny Glob”. Gdy akurat nie pisze, prowadzi z żoną biuro rachunkowe.

Jako pisarz debiutował w roku 1984. Na łamach „Fantastyki” opublikowano wtedy jego opowiadanie Najważniejszy dzień 111 394 roku. Od tego czasu wydał ponad 20 powieści z gatunku SF i fantasy, thriller SF oraz mariaże sensacji i fantastyki. Opublikował też przeszło 100 opowiadań opublikowanych w zbiorach oraz na łamach „Fantastyki”, „Nowej Fantastyki”, „Fenixa”, „Portalu” i „Science Fiction”.

Zdobywca Śląkfy oraz nagrody czytelników Nautilius. Pięciokrotnie nominowany do Zajdla, którego jeszcze nie zgarnął, ale nic nie jest przesądzone. Prawdopodobnie jest jedynym pisarzem na świecie posiadającym aż dwie nagrody specjalnie dlań ustanowione: Nagrodę Mątwy i Srebrnej Muszli.

Swoje teksty pisze przy ponad stuletnim biurku, które niegdyś przyciągnęło do jego domu ducha pewnego poznańskiego magnata.

Anna Kańtoch

Anna Kańtoch (urodzona 1976) z wykształcenia orientalistka, autorka książek fantasy dla dorosłych i młodzieży. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w 2013 roku wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego. Łaska (2016), jej pierwsza książka pozbawiona elementów fantastycznych, została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru oraz zdobyła nagrodę Kryminalna Piła. Wiara (2017) otrzymała podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2018 Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej. 

Marcin Przybyłek

Marcin Sergiusz Przybyłek (urodzony 1968), znany także jako Martin Ann lub Martin Ann Drimm, lekarz medycyny, wieloletni pracownik koncernu farmaceutycznego, trener i konsultant biznesowy, wizjoner, filozof. Autor sagi science fiction „Gamedec”, antyporadnika dla menadżerów „Sprzedaż albo śmierć?!”, futurystycznego kryminału „CEO Slayer”, powieści „Kalina i Kaj. Książka teoretycznie dla dzieci”, zbioru anegdot dla graczy „Grao Story”, epickiej dylogii „Orzeł Biały” oraz „Symfonii życia”. We wrześniu 2021 roku wydana została przez Anshar Studios oparta na jego prozie gra wideo „Gamedec”. Pyramid Games rozpoczęło prace nad grą wideo „CEO Slayer”. Aktorsko realizuje się w serialu „19+” (rola Aleksa). Zainteresowany psychologicznym, technologicznym oraz finansowym rozwojem ludzkości, rozwija swoje wizje w książkach, wykładach i podczas szkoleń. Od trzydziestu sześciu lat w związku z żoną Anną, z którą mają dwudziestoletnią córkę, Kalinę.

Adam Cebula

Urodzony 8 marca 1959 roku.  Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich klasa matematyczno-fizyczna. 

Od 1978 mieszka we Wrocławiu. Wraz Eugeniuszem Dębskim, Andrzejem Drzewińskim i Piotrem Surmiakiem w spółce autorskiej  pod pseudonimem Kareta Wrocławski jest  współautorek kilku opowiadań i tomiku „Upalna zima” .

W 1984 ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie pracuje w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego jako laborant .

Do jego zainteresowań należy fotografia, krótkofalarstwo, wspinaczka wysokogórska.

Oprócz opowiadań, pisze również felietony, artykuły popularnonaukowe,  do czasopism komputerowych, recenzje książkowe i inne teksty publicystyczne do nieistniejącego już  miesięcznika „Science Fiction” oraz do internetowego czasopisma „Fahrenheit”.

Piotr W. Cholewa

Matematyk, tłumacz, działacz fandomu.

Ukończył studia i obronił doktorat na Uniwersytecie Śląskim.

Działa w Śląskim Klubie Fantastyki od początku jego istnienia (był skarbnikiem, wiceprezesem, członkiem Zarządu). Były prezes Europejskiego Stowarzyszenia SF oraz Związku Stowarzyszeń „Fandom Polski”.

Jako tłumacz najbardziej znany jest z przekładu książek Terry’ego Pratchetta o świecie Dysku, cyklu Orsona Scotta Carda o Enderze, trylogii Ciągu, Williama Gibsona czy cyklu Amber, Rogera Zelazny’ego.

Wielokrotnie nagradzany za działalność fanowską oraz tłumaczenia (w tym nagrodą Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich).

Elżbieta Gepfert

Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, pracuje jako redaktor, tłumaczka opowiadań, powieści i komiksów; współpracowała z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, wydawnictwem Prószyński i Ska, ISA. MAG oraz CzyTam.

Od czterdziestu lat działaczka i animatorka kultury w Śląskim Klubie Fantastyki (przez 18 lat prezeska stowarzyszenia). Od 1990 do ubiegłego roku opiekowała się działaniami związanymi z wyłanianiem Nagrody im. Janusza A.Zajdla. Redaguje coroczną edycję antologii utworów nominowanych do Nagrody.

Dwukrotnie (w 1997 i 2001) była główną koordynatorką Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki POLCON. W roku 2010 była jednym z koordynatorów Europejskiego Konwentu Miłośników Fantastyki EUROCON w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Przez czternaście była wiceprezeską  Związku Stowarzyszeń „Fandom Polski”. Od 2020 jest członkinią Rady Programowej Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej. Za działalność w ruchu miłośników fantastyki została wyróżniona nagrodą Europejskiego Stowarzyszenia ScienceFiction (Dortmund 1999), Nagrodą Golema oraz Nagrodą im. Krzysztofa Papierkowskiego. Była także gościem honorowym Polconu 2007 w Warszawie.

Szymon Makuch

Szymon Makuch – gracz, wykładowca, niespełniony piłkarz, miłośnik serialu „Supernatural” i metod poszukiwania wiecznej młodości. Na co dzień wykłada na Dolnośląskiej Szkole Wyższej o prawnych aspektach gier i filmów oraz redaguje prawnikom książki. Wiceprezes Stowarzyszenia Badaczy Popkultury Trickster, członek Stowarzyszenia Badania i Rozwoju Gier GameUP.

Adam Flamma

Adam Flamma – Wykładowca akademicki i współtwórca studia Astrolabe Stories. Na co dzień uczy studentów game designu, storytellingu i kulturowych uwarunkowań projektowania gier wideo, a także pracuje nad  gamingowymi projektami. W wolniejszych chwilach badacz gier wideo, szczególnie zainteresowany ewolucją znaczenia postaci kobiet w grach wideo oraz wszystkim, co jest związane z Wiedźminem. Autor książek „Wiedźmin. Historia fenomenu” i „Akcja jest kobietą. Lara Croft oraz inne bohaterki gier akcji…”, a także współautor publikacji „Kruche awatary? Reprezentacje niepełnosprawności w grach wideo”. Z Szymonem Makuchem prowadzi popkulturowe dywagacje o życiu na stronie Pop-Tropy. Prywatnie miłośnik fantastyki wszelakiej, dra Sheldona Coopera i memów z Garrusem Vakarianem. Wierny kibic HJK Helsinki i AC Milan. 

Jacek Inglot

Jacek Inglot – polski pisarz science fiction i nie tylko, bowiem specjalizuje się także w tematyce historycznej i współczesnej, urodzony w 1962 roku. Ukończył Liceum Ogólnokształcące Nr 1 we Wrocławiu i filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Po studiach pracował jako nauczyciel, później jako redaktor, mieszka i tworzy we Wrocławiu. 

Debiutował opowiadaniem „Dira necessitas” („Feniks” 2’1986). Autor powieści „Inquisitor” (1996, wznowionej w 2006 jako „Inquisitor. Zemsta Azteków”) i „Quietus” (1997, wydanie rozszerzone 2011), obie nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, oraz zbioru opowiadań „Bohaterowie do wynajęcia” (2004, wspólnie z Andrzejem Drzewińskim). W 2009 roku wydał baśń fantasy dla dzieci „Eri i smok” (wznowienie 2018), oraz jej kontynuację „Eri czarodziejka” (2019). W 2015 roku ukazał się zbiór autorskich opowiadań pt. „Sodomion”, a w 2016 powieść-dyptyk „Polska 2.0”, ukazująca alternatywne wizje Polski przyszłości (Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego). W 2018 roku zdobył pierwsze miejsce w konkursie #Wolność – czytaj dalej, w kategorii powieść historyczna dla dzieci i młodzieży w wieku 15-18 lat, za utwór „Operacja Komendant. Misja w czasie” (powieść ukazała  się w roku 2019 nakładem Narodowego Centrum Kultury). 

Przez wiele lat był czynnym krytykiem na łamach „Fantastyki” i „Nowej Fantastyki”, publikując liczne recenzje i artykuły. Opowiadania i teksty publicystyczne zamieszczał także w „Fenixie”, „Sfinksie” oraz „Playboyu”. Inglot pisuje też prozę niefantastyczną. Jego pierwszą powieścią o tematyce współczesnej jest sensacyjno-moralistyczna historia pt. „Porwanie sabinek” (2008), w 2012 roku ukazał się „Wypędzony”, książka opowiadająca o Wrocławiu w 1945 roku (nominacja do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus – półfinał).

Andrzej Drzewiński

Urodził się 16 października 1959 we Wrocławiu, gdzie na Uniwersytecie Wrocławskim otrzymał tytuł zawodowy magistra fizyki, zaś w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu otrzymał stopnie doktora oraz doktora habilitowanego nauk fizycznych. Następnie pracował na Politechnice Częstochowskiej, a później na Uniwersytecie Zielonogórskim, gdzie pracuje do dziś. Tytuł naukowy profesora nauk fizycznych otrzymał w 2010 roku. Jego dotychczasowa tematyka badawcza ogniskowała się wokół różnych zagadnień wchodzących w zakres fizyki statystycznej oraz fizyki ciała stałego. Ostatnio jego aktywność naukowa skupia się wokół poszukiwań, zarówno teoretycznych, jak i doświadczalnych, związanych z szeroko pojętymi metamateriałami magnetycznymi. Dorobek naukowy to około 90 artykułów opublikowanych przy współpracy z ośrodkami polskimi oraz zagranicznymi.

Andrzej Drzewiński udziela się aktywnie na niwie popularyzacji nauki (m. in. Marek Oramus przeprowadził z nim wywiad zatytułowany „Wielki plac budowy”, który ukazał się w „Wiedzy i Życiu” nr 04/2014, a następnie w książce pt. „Na niebie i ziemi”, wyd. Zona Zero, 2018). Za cykl publikacji popularnonaukowych w „Młodym Techniku” otrzymał w 1987 roku nagrodę „Magnum Trophaeum”. Z kolei nagrodę Polskiego Towarzystwa Fizycznego za popularyzację fizyki otrzymał wspólnie z Jackiem Wojtkiewiczem w 1995 roku za książkę Opowieści z historii fizyki (Wydawnictwo Naukowe PWN 1995, 2001). W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, Festiwalu Nauki w Zielonej Górze oraz z tytułu różnych innych spotkań wygłaszał liczne prelekcje, a także przygotował i prowadził dyskusje panelowe z udziałem przedstawicieli świata nauki, filozofii i literatury (m.in. „DyLEMaty nauki przyszłości” z udziałem Stanisława Lema).

Jako pisarz Andrzej Drzewiński debiutował w 1983 roku zbiorem opowiadań Zabawa w strzelanego. Później ukazały się jego dwie powieści napisane wspólnie z Andrzejem Ziemiańskim (Zabójcy szatana i Nostalgia za Sluag Side) oraz dwa zbiory opowiadań Posłaniec (wspólnie z Mirosławem Jabłońskim) oraz Bohaterowie do wynajęcia (wspólnie z Jackiem Inglotem). Wespół z Adamem Cebulą, Eugeniuszem Dębskim i Piotrem Surmiakiem opublikował jako Kareta Wrocławski zbiór opowiadań Upalna zima w 2012 roku. Opowiadanie Karety Wrocławskiego Pandemolium było nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla w 1998 roku.

Tomasz Duszyński

Dziennikarz (pracował w RMF FM i Radiu Aplauz), pisarz, scenarzysta gier komputerowych (m. in. Dead Island Riptide), a w wolnych chwilach maratończyk.

Zdobywca złotego pocisku publiczności za kryminał retro “Glatz”. 1 miejsca, Kryminalnego Magla za najlepszy kryminał roku 2019 (glatz). Autor nominowany do nagrody Wielkiego Kalibru i zdobywca wyróżnienia Kryminalnej Piły za “Glatz”. Współtwórca wrocławskiego Tramwaju Gwiazd – wyjątkowego projektu wrocławskiej, ruchomej alei gwiazd, do której zapraszane były gwiazdy filmowe, muzyczne i sportowe. Pomysłodawca i współorganizator Strzelińskiego Festiwalu Literatury.

Debiutował zbiorem opowiadań „Produkt uboczny” w wydawnictwie Fabryka Słów. Od tamtej pory opublikował kilka powieści i kilkanaście opowiadań z gatunku fantastyki (między innymi w SFFIH oraz Nowej Fantastyce). Jest także autorem książek dla dzieci i młodzieży oraz legend związanych z regionem, w którym mieszka. W listopadzie 2018 roku ukazał się jego serial audio „Fenomen z Warszawy”, napisany dla Storytel Polska. W 2019 kontynuacja – “Fenomen z Warszawy. Człowiek z celuloidu”. Na początku 2019 roku, wydawnictwo SQN wydało kryminał retro „Glatz”, a pod koniec 2019 kryminał “Toksyczni”. Czerwiec 2020 roku to premiera kontynuacji cyklu dziejącego się w latach dwudziestych xx wieku w Kłodzku – “Glatz. Kraj pana Boga”.

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022