Wydawnictwo Zysk i S-ka poinformowało, że – począwszy od 27 września 2022 roku – jego nakładem będą się ukazywać kolejno – trzy-cztery razy w roku – wszystkie z 12 tomów dzieła Tolkiena.
Warto zaznaczyć, że polska publikacja wszystkich tomów „Historii Śródziemia” będzie pierwszym nieanglojęzycznym wydaniem tych stworzonych przez Tolkiena historii. Do tej pory, nakładem wydawnictwa Atlantis-Rubicon ukazała się po polsku jedynie „Księga zaginionych opowieści”, czyli dwa pierwsze tomy „Historii Śródziemia”, „Księga”, została także wydana przez Amber.
W Wielkiej Brytanii książki ukazywały się natomiast w latach 1983-1996, ich wydawanie zapoczątkował syn J.R.R. Tolkiena – Christopher, korzystając z zapisków, notatek swojego ojca. Publikacje zawierają również analizy, wyjaśnienia autorstwa właśnie Christophera Tolkiena. Dzięki lekturze tych pozycji najwięksi fani twórcy „Władcy Pierścieni” mogą krok po kroku śledzić, jak Śródziemie powstawało w umyśle jego twórcy, poznać związane z tym uniwersum (i niepublikowane wcześniej) opowiadania, listy, wiersze, komentarze.
„Historia Śródziemia” w Polsce: co do tej pory wiadomo?
Wydawnictwo Zysk i S-ka potwierdziło, że pierwsza część „Księgi zapomnianych opowieści” ukaże się 27 września 2022 roku w przekładzie Cezarego Frąca, który do tej pory przetłumaczył m.in. wspólnie z Marią Gębicką-Frąc i Tadeuszem Olszańskim „Drużynę Pierścienia”, a także „Kowala z Przylesia Wielkiego” i „Gospodarza Gilesa z Ham” z (Aleksandrą Jagiełowicz), „Hobbita. Komiks”, a poza dziełami Tolkiena i nimi inspirowanymi również niektóre z utworów Wilbura Smitha, Kena Folletta, Dana Browna czy Philipa K. Dicka. Nazwiska tłumaczy kolejnych części zostaną opublikowane wkrótce. Każdego roku mają ukazywać się 3-4 książki o „Historii Śródziemia”, każda z nich będzie wydana w twardej oprawie, z obwolutą.
W sieci pojawił się również projekt okładki pierwszej części „Księgi zapomnianych opowieści”, wydawnictwo zaznaczyło jednak, że będzie w nim jeszcze wprowadzać zmiany. Przedsprzedaż tej pozycji już ruszyła, a wysyłka zacznie się w dniu premiery książki.
Poza 12 tomami „Historii Śródziemia” Zysk i S-ka planuje również wydać jesienią (25 października) „Naturę Śródziemia”, pod redakcją Carla F. Hostettera i w tłumaczeniu Ryszarda Derdzińskiego. Pozycja zawiera m.in. informacje o naturze Valarów, nieśmiertelności elfów, krainach Gondoru i Númenoru czy rasach mogących mieć brodę. W języku angielskim książka ukazała się w zeszłym roku.
Polskie wydania „Historii Śródziemia” i „Natury Śródziemia” to kolejna dobra wiadomość dla fanów Tolkiena – już 2 września 2022 roku premierę będzie miał wyprodukowany przez Amazon serial „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy”, o którym redakcja Lubimyczytac.pl wspomina m.in. w tym artykule.
[źr. https://lubimyczytac.pl/historia-srodziemia-bedzie-wydana-w-polsce]
Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.
Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!
Artur Kawa 2011-2022