28 lutego 2023

"Wielki krąg" - powieść finalistki Nagrody Bookera

Powieść roku według magazynu "Time"

Finalistka Nagrody Bookera

Finalistka Women's Prize For Fiction

*****

Niebo jest pełne pułapek i pokus Zachwycająca powieść o pasji, która podrywa do lotu1914 rok, zachodnie Stany Zjednoczone. Ocaleni jako niemowlęta z katastrofy statku Marian Graves wraz z bratem bliźniakiem trafiają pod opiekę wuja – niespełnionego artysty. Los dziewczyny wydaje się przesądzony aż do dnia, kiedy w miasteczku zjawia się małżeństwo pilotów. Ryk silników, błysk skrzydeł i świadomość, że za ich sprawą można dotrzeć aż za horyzont, na zawsze odmieniają jej życie. By wzbić się w przestworza, jest gotowa poświęcić nawet siebie i brata. 

Sto lat później Hadley Baxter dostaje rolę Marian w filmie opowiadającym o jej tajemniczym zniknięciu wśród surowych lodów Antarktydy. Zachłyśnięta życiem i pogubiona w świecie Hollywood aktorka ma wreszcie szansę zerwać z wizerunkiem gwiazdki romantycznych produkcji i bohaterki towarzyskich skandali. Ma szansę przejąć ster swojego życia i jak Marian ograć los.

Losy tych dwóch kobiet, tak bliskie, choć oddalone od siebie o dziesiątki lat i tysiące kilometrów, splatają się w tej uwodzącej klimatem, olśniewającej opowieści, która zawładnęła wyobraźnią setek tysięcy czytelników i zyskała entuzjastyczne recenzje krytyków na całym świecie. 

 

Opinie o książce:

Wielki krąg to mięsista herstoria, którą czyta się z wypiekami na twarzy. Porywająca opowieść o wielkiej pasji, o jej budującej i niszczącej mocy. Bo choć wiemy, co stało się z Ikarem, wciążpodziwiamy tych, którzy mają odwagę polecieć tak wysoko. Ostrzegam: zarwiecie dla tej książki kilka nocy.

Natalia Szostak

Wielki krąg to historia, która sprawia, że trudno wrócić na ziemię, choć świat w niej opisany jest nadzwyczaj realistyczny. Shipstead z dbałością o każdy szczegół przeplata historie osób oraz epok, w których żyją, przyznając każdej z nich to,co najważniejsze – własny język. To dzięki niemu mamy możliwość prawdziwego doświadczania tego misternie skonstruowanego literackiego wielożycia.

Mateusz Adamczyk


O Autorce

Maggie Shipstead – autorka trzech powieści i zbioru opowiadań, bestsellerów „New York Timesa”. Jej powieść Wielki krąg była nominowana do Nagrody Bookera i Women’s Prize for Fiction. Shipstead jest absolwentką Iowa Writers’ Workshop, stypendystką National Endowment for the Arts i laureatką Dylan Thomas Prize i L.A. Times Book Prize for First Fiction. Mieszka w Los Angeles.


fot. Maggie Shipstead

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022