21 stycznia 2023

Za wolność moich sióstr. Jak Kurdyjki stawiły czoła Państwu Islamskiemu.

Książkę polecają Jagoda Grondecka i Paweł Smoleński

Nie miały głosu
Nie miały praw
Nie miały przyszłości

Więc z bronią w ręku postanowiły je sobie wywalczyć

Reportaż wojenny, aktualny bardziej niż myślisz 

PREMIERA 22.02

Kobiety, których nikt nie słuchał. Które nie mogły same o sobie decydować. Które mężczyźni traktowali jak swoją własność. Kobiety, które zatrzymały krwawy pochód ISIS przez Syrię.

Wojowniczki, żołnierki, dowódczynie – Kurdyjki zbuntowały się przeciwnie sprawiedliwości i ruszyły do walki. Walki o kolejne miasta odbijane z rąk Państwa Islamskiego i walki o równe prawa – kobiet i wszystkich Kurdów.

Bo nie ma prawdziwej wolności bez równości.

 

Teraz nadeszła pora na starcie, na które wielu czekało: bitwę o Rakkę, stolicę tzw. Państwa Islamskiego. W mieście mieszkali członkowie ISIS z całego świata. Niektórzy z nich kupowali oraz sprzedawali kobiety i dziewczęta z klatek wystawianych na tamtejszych placach targowych. Zdaniem Fauzii wypadało, by to kobiety stanęły na czele sił wyzwalających miasto.

(fragment książki)

 

Za wolność moich sióstr to inspirująca historia o sile ducha, odwadze i nadziei. Opowieść kobiet, które walczyły nie tylko przeciwko wrogowi, ale też o uznanie dla siebie i swojego miejsca w świecie. Przypomina to, o czym często wolelibyśmy nie pamiętać – że wojna, choć straszliwa i okrutna, nie zawsze jest bezsensowna. I że walka o równość jest wciąż daleka od zwycięstwa.

Jagoda Grondecka

 

Kurdyjki zawsze szły na front. Trafiały do oddziałów peszmergów, partyzantów walczących o Kurdów i Kurdystan, którzy mówili, że ich przyjaciółmi są tylko góry. Nigdy towarzysze walki nie traktowali ich z męską pobłażliwością. To prawdziwe wojowniczki. Niech wrogowie wcześniej pomyślą, zanim z nimi zadrą.

Nie inaczej jest w północnej Syrii, gdzie kobiety to istotny fragment kurdyjskiej samoobrony przed zdziczałymi islamistami. Zważmy też – ich krąg kulturowy to islam, mężczyźni wokół kłaniają się podczas modlitwy w kierunku Mekki. Jednak one – prócz walki z wrogiem – umieją upomnieć się nie tylko o narodowe, ale też o swoje kobiece prawa.

Prawdziwe feministki Bliskiego Wschodu, pewne swojej pozycji i znaczenia. Ta książka jest właśnie o nich. Paweł Smoleński

Paweł Smoleński 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022