31 sierpnia 2016

Zapraszamy na wystawę do nowoczesnej biblioteki w Przyłęku!

23 września 2016 roku w odbyło się od dawna oczekiwane oficjalne otwarcie Gminnej Biblioteki Publicznej w Przyłęku.

- Bardzo nam miło, że możemy dzisiaj gościć tak liczne audytorium na uroczystości poświęconej otwarciu naszej biblioteki. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu. Pragniemy aby dzisiejszemu wydarzeniu przyświecały słowa Michaela Gormana „Biblioteka chroni przeszłość i tworzy przyszłość” - rozpoczęła kierownik placówki.

Po tym krótkim przywitaniu wszystkich zebranych przed budynkiem biblioteki do uroczystego przecięcia wstęgi zostali poproszeni: Julia Pitera poseł do Parlamentu Europejskiego, Krzysztof Murawski Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu, Rafał Rajkowski - Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Zbigniew Gołąbek - Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Waldemar Urbański Starosta Powiatu Zwoleńskiego, Marian Kuś Wójt Gminy Przyłęk, Wojciech Szmajda Przewodniczący Rady Gminy Przyłęk, Monika Krześniak Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Przyłęku.

Poświęcenia gmachu Biblioteki dokonał ksiądz Przemysław Wójcik. Następnie wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni do wypożyczalni, by tam kontynuować dalszą część uroczystości.

Wójt Gminy Marian Kuś przywitał gości przybyłych na uroczystość i krótko zwrócił się do zebranych mówiąc o wyjątkowości i ważności dokonania, jakim była budowa nowej biblioteki. Wójt dziękując radnym rady gminy za podjęcie decyzji o tak dużej inwestycji, stwierdził że będzie ona służyła obecnemu i kolejnym pokoleniom mieszkańców gminy Przyłęk.

Następnie kierownik biblioteki w skrócie przybliżyła historię biblioteki od jej początków 60 lat temu do chwili obecnej. Jak zawsze w podobnych okolicznościach, przemawiali zaproszeni goście gratulując wójtowi gminy, radzie i bibliotekarzom tak imponującego budynku.

Dyplomy uznania od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika za działalność na rzecz instytucji kultury otrzymali włodarze Gminy Przyłęk, Starosta Zwoleński, Kierownik Biblioteki w Przyłęku, Mirosław Madejski członek zarządu Powiatu Zwoleńskiego, Ewa Kulińska Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu,Danuta Bocian Sekretarz Gminy Przyłęk, Mirosława Witczak Skarbnik Gminy Przyłęk, Anna Krześniak Główny Księgowy GBP w Przyłęku, Natalia Przepiórka i Halina Urbanek emerytowane bibliotekarki, Teresa Woźniak emerytowany Kierownik biblioteki w Przyłęku, ks. Sylwester Górecki proboszcz parafii w Ługach.

W trakcie części oficjalnej były listy gratulacyjne oraz prezenty: piękne kwiaty i książki, które powiększą zbiory biblioteczne. Z rąk zastępy dyrektora WORD w Radomiu Zbigniewa Mazurkiewicza biblioteka otrzymała czytnik e-booków z zestawem 500 lektur.

Zaproszono również gości do obejrzenia, krótkiej prezentacji multimedialnej związanej z  działalnością i osiągnięciami biblioteki, którą przedstawiły bibliotekarki Anna Nędzi i Ewa Żaczkiewicz.

Kolejnym etapem uroczystości była część artystyczna. Wszyscy zgromadzeni mieli okazję wysłuchać koncertu kwartetu smyczkowego Anima z Lublina w składzie A. Rydzak – skrzypce, P. Pacek- skrzypce, I. Junak – altówka, K. Mach – wiolonczela. Kwartet zaprezentował znane utwory muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej.

W tym dniu zaproszeni goście mieli okazję poznać niewielką część umiejętności wokalnych oraz gry na gitarach, młodych czytelników biblioteki Natalii Dydo, Julii Binięda, Aleksandry Pasek i Martyny Gajowiak.

Na zakończenie części artystycznej Monika Krześniak Kierownik biblioteki dokonała otwarcia dwóch wystaw. Tematykę pierwszej przybliżył zebranym artysta malarz autor prezentowanych obrazów Pan Jerzy Kaczmarek, który swoje krótkie wystąpienie zakończył słowami „ o obrazach zbyt dużo się nie mówi, tylko ogląda.” Druga wystawa jest pokłosiem akcji promującej czytanie książek pod hasłem "Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!" została ona uznana za najlepszą kampanię społeczną 2011 r. Akcję zrealizowała Grupa Twórcza QlubXsiążkowy.

Nie zabrakło wspaniałego tortu specjalnie przygotowanego na tę okazję, a wszyscy chętni mogli się wpisywać do księgi pamiątkowej placówki.

Zaproszeni goście Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, Andrzej Kosztowniak Poseł na Sejm RP, Zbigniew Kuźmiuk Europoseł oraz dr Michał Strąk Dyrektor Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy Biblioteki Głównej Woj. Mazowieckiego wraz z Barbarą Stępniewską st. kustoszem kierownikiem Działu Wojewódzkiej Sieci Bibliotek, którzy nie mogli uczestniczyć osobiście w uroczystości skierowali na ręce Kierownika GBP oraz Wójta Gminy Przyłęk słowa podziękowania oraz złożyli gratulacje.

Kierownik biblioteki składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania tej wspaniałej uroczystości. Dziękujemy także tym, których mieliśmy zaszczyt gościć w tym jakże ważnym dla bibliotekarzy wydarzeniu.

Raz jeszcze pragniemy zaprosić do Gminnej Biblioteki Publicznej w Przyłęku, przestrzeni otwartej na wszelkie działania, miejsca, które ma ożywiać wszelką aktywność, i rozwinąć płaszczyzny, gdzie toczyć się będzie życie kulturalne i społeczne mieszkańców.

 

[źr. http://gbp.przylek.pl/aktualnosci-2016/n,oficjalne-otwarcie-biblioteki]

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022