16 czerwca 2023

"Zaskocz mnie" - nowa powieść Maggie Shipstead, autorki "Wielkiego kręgu"

Literacki popis finalistki Nagrody Bookera

Błyskotliwe połączenie żywiołowości i elegancji

 

Nigdy nie zapomni dnia, w którym zobaczyła go po raz pierwszy. To spotkanie na zawsze zmieniło jej losy. Paryż, uwodzicielski rosyjski baletmistrz, uczucie, które ich porwało. Dla niego była gotowa niemal na wszystko. Arslan jednak nie dał Joan szczęścia. Rozczarowana miłością, decyduje się na małżeństwo z przyjacielem, stawia na rodzinę zamiast kariery. Porzuca niepewność i pogoń za niemożliwym. Wybiera życie w cieniu tajemnicy.

Kiedy jej nastoletni syn objawia wyjątkowy baletowy talent, Joan na powrót zanurza się w świecie, który ją porzucił – świecie rywalizacji, niebezpiecznych związków i tęsknoty za tym, co zawsze będzie nieosiągalne. Po raz pierwszy od lat ma spojrzeć w oczy geniuszowi, dla którego nigdy nie była wystarczająco dobra.

Maggie Shipstead z werwą prowadzi nas przez trzy dziesięciolecia. Odmalowuje brudny Manhattan połowy lat siedemdziesiątych, elegancki Paryż i spalone słońcem przedmieścia Kalifornii.

Po mistrzowsku kreśli postać Joan, kobiety, której nigdy nie udało się dostać na wymarzony szczyt, a której jedynym skarbem był skrywany przed całym światem sekret.

*****

 

Opinie o książce:

Shipstead mistrzowsko gra na delikatnych strunach naszych pragnień i ambicji, pokazując, że droga do życiowego spełnienia usiana jest pasmem porażek, okupiona bólem tresowanego ciała. Przedstawiony w Zaskocz mnie świat baletu szybko staje się metaforą życia, w którym tancerze, zamiast przeżywać uniesienia, co chwila się potykają. Wciągająca to lektura, choć bolesna, gdy przyjmiemy perspektywę nie solisty, ale jego tła. 

Katarzyna Kazimierowska, szefowa Działu Kultura "Pisma"

Kto by chciał być udręczony własną niedoskonałością, pyta bohaterka  Zaskocz mnie. A kto nie jest, odpowiada Maggie Shipstead. Bo przecież nie tylko w balecie chcemy tego, czego nie możemy mieć i ciągle porównujemy się z innymi. Wspaniała opowieść o dążeniu do nieosiągalnej perfekcji i cenie, którą trzeba za nią zapłacić.

Katarzyna Wężyk, publicystka "Gazety Wyborczej", pisarka

To brawurowy pokaz sztuki wysokiej klasy, której jedyną stałą cechą jest dążenie do perfekcji.

„The Guardian”

Pasjonująca. Zręcznie tworzy dramaturgię napięć między rodziną a karierą, perfekcjonizmem a kompromisem.

„The New Yorker”

Oszałamiająca… Autorka, niczym genialny choreograf, stworzyła zapierające dech w piersiach dzieło sztuki.

„O, The Oprah Magazine”

Od tej pory będę się bacznie przyglądał karierze Shipstead.

Jeffrey Eugenides


*****

O Autorce:

Maggie Shipstead – autorka trzech powieści i zbioru opowiadań, bestsellerów „New York Timesa". Jej powieść Wielki krąg była nominowana do Nagrody Bookera i Women's Prize for Fiction. Shipstead jest absolwentką Iowa Writers' Workshop, stypendystką National Endowment for the Arts i laureatką Dylan Thomas Prize i L.A. Times Book Prize for First Fiction. Mieszka w Los Angeles.

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022