Wydawnictwo Znak informuje o sprzedaży kolejnej opcji filmowej, tym razem do znakomitego zbioru reportaży "Zbrodnie prawie doskonałe". Policyjne archiwum X Izy Michalewicz. |
|
|
Opcję zakupiła Marta Lewandowska z firmy producenckiej Friends With Benefits Studio. Jak zauważyła Marta Lewandowska, „Książka Izy Michalewicz to obowiązkowa pozycja dla fanów true crime i znakomite źródło poruszających ludzkich historii. To także doskonale udokumentowana pozycja pokazująca kulisy pracy i upór policjantów, którzy nawet po latach nie przestają szukać winnych zbrodni. Aktualnie trwają prace scenariuszowe i mam nadzieję, że wkrótce na ich podstawie powstanie serial”.
Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X to antologia reportaży, najgłośniejszych spraw swojego czasu, które przez lata pozostawały nierozwiązane lub wciąż czekają na wyjaśnienie. Iza Michalewicz, reporterka, laureatka nagrody Grand Press i finalistka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, rozmawia z policjantami, którzy prowadzili lub do dziś kontynuują dochodzenia.
Reporterka zagląda do akt sądowych, opisuje możliwy przebieg przestępstw, ujawnia motywacje i metody działania sprawców zbrodni, które wstrząsały Polską. Makabryczne morderstwo młodej kobiety w Krakowie, brutalna egzekucja dwójki studentów w Górach Stołowych czy głośne zabójstwo małżeństwa Jaroszewiczów to tylko niektóre historie zebrane w tej książce.
„To jest dla mnie bardzo ważna historia, dlatego dziękuję za zaufanie i mam nadzieję, że na jej podstawie powstanie znakomity materiał filmowy”, stwierdziła Iza Michalewicz. Książka Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X ukazała się nakładem Wydawnictwa ZNAK w 2018 roku. Aktualnie Autorka pracuje nad kolejną książką.
„Bardzo nas cieszy współpraca z branżą filmową. Widzimy, że ważne reportaże cieszą się szczególnym zainteresowaniem producentów. Tym bardziej zatem cieszy wybór książki naszej nagradzanej Autorki”, przyznała Ewa Bolińska-Gostkowska, Foreign Rights Manager Grupy Wydawniczej ZNAK.
|
Iza Michalewicz – reporterka przez ponad dwadzieścia lat związana z największymi tytułami prasowymi w Polsce. Pisała m.in. dla „Polityki”, „Newsweeka”, „Przekroju”, „Polski The Times”, „Gazety Wyborczej” („Dużego Formatu”). Laureatka wielu nagród, w tym Grand Press, oraz finalistka międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki (2015).
Debiutowała jako współautorka znakomitej biografii Violetty Villas (Villas. Nic przecież nie mam do ukrycia…, Świat Książki, 2011). W 2018 roku nakładem Wydawnictwa ZNAK ukazała się jej książka Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X, wznowiona w 2022 roku. Kolejna pozycja true crime tej autorki, zatytułowana Ballady morderców. Kryminalny Wrocław, rozpoczęła serię kryminalnych biografii miast. Książka ukazała się w październiku 2021 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. Iza Michalewicz jest również współautorką książki Powstanie Warszawskie. Rozpoznani (Agora, 2015). Do finału Nagrody im. Kapuścińskiego trafiła natomiast ze zbiorem reportaży Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei (Zwierciadło, 2014). Zbiór ten doczekał się drugiego wydania (Znak, 2022), w którym reporterka wraca do opisywanych przez siebie wcześniej spraw. |
Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee
Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.
Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!
Artur Kawa 2011-2022