01 maja 2022

ze STUDIO teatrgalerii: otwarcie wystawy "Dekolonizacje", premiera "Plath" Kalwat/Adamieckiej/Keff oraz dwa koncerty Jakuba Józefa Orlińskiego i Michała Biela w ramach majowych obchodów pięćdziesięciolecia STUDIO

W STUDIO trwają próby do ostatniej premiery sezonu 2021/2022 „Plath” Katarzyny Kalwat (reżyseria), Agaty Adamieckiej-Sitek (dramaturgia) oraz Bożeny Keff (tekst). Debiut dramaturgiczny inspirowany biografią oraz kultową powieścią „Szklany Klosz” Sylvii Plath stanowi próbę kulturowej diagnozy współczesnej depresji. Na scenie zobaczymy: Dominikę Biernat, Dominikę Ostałowską, Bartosza Porczyka, Halinę Rasiakównę, Andrzeja Szeremetę, Ewelinę Żak oraz studentki i studentów z Akademii Teatralnej w Warszawie. Premiera planowana jest w Dzień Matki, 26 maja 2022. W piątek, 27 maja odbędzie się czytanie fragmentów twórczości Sylvii Plath i tekstów autorów, którzy mieli na nią wpływ osobisty i literacki, takich jak Ted Hughes, czy Anne Sexton. Wydarzenie odbędzie się w ramach współpracy teatru z Warszawskimi Targami Książki 2022 w ramach projektu PLAC DEFILAD.

W programie jubileuszowym obok artystycznych spotkań z aktorami STUDIO znalazł się podwójny koncert kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego z Michałem Bielem przy fortepianie (21 i 22 maja).

Artyści wykonają pieśni polskich kompozytorów romantycznych oraz wybrane arie najwybitniejszych przedstawicieli europejskiego baroku. Usłyszymy utwory kompozytorów: J.J. Fuxa, H. Purcella, H. Czyża, H. Purcella, M. Karłowicza, S. Moniuszko, G.F. Handla.

STUDIO zaprasza do spędzenia tegorocznej majówki w teatrze i zaprasza na pokazy „Bowie w Warszawie” Doroty Masłowskiej w reżyserii Marcina Libera (28 kwietnia - 3maja) i „Monstery” Marty Ziółek (29 kwietnia - 1 maja).

5 maja obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Na Scenie Modelatornia będzie można zobaczyć sit up „Hamer” w reżyserii Justyny Sobczyk (5-6 maja) i spotkać się z bohaterką monodramu Karoliną Hamer, pedagożką Justyną Lipko-Konieczną oraz socjologiem Pawłem Maranowskim. Na obydwa spektakle obowiązuje promocja „Płać ile możesz”.

Na Scenie Malarnia: kameralny „Raj. Potop” w reżyserii Grzegorza Jaremki (4-5 maja), monodram w języku polskim i śląskim „Byk” w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha (8-9 maja, 20- 21 maja), konceptualny projekt o dziedzictwie Wojtka Ziemilskiego i Wojtka Pustoły „Oda do radości” (13-15 maja), sensualny spektakl, koncert i sesja medytacyjna „Malina” (24-25 maja).

W maju na Dużej Scenie w transmisji cyklu The MET: Live in HD zobaczymy ukraińską sopranistkę Liudmylę Monastyrską w spektaklu „Turandot” Giacomo Pucciniego (7 maja) oraz nową inscenizację australijskiego reżysera teatralnego i filmowego Simona Stone’a „Łucji z Lammermooru” Gaetano Donizettiego (21 maja).

„Magnetyczna Adriana Ferfecka”, „finalista prestiżowych przesłuchań dla debiutantów w Metropolitan Opera Piotr Buszewski”, „jeden z najważniejszych artystów młodego pokolenia Szymon Komasa” wystąpią razem w niezwykłym koncercie „Di gioia in gioia” / „Od przyjemności do przyjemności” (29 maja). Artyści wykonają arie, duety, tercety m.in. Mozarta, Donizettiego, Verdiego. Przy fortepianie Mischa Kozłowski.

Od połowy maja do końca sezonu we foyer teatru prezentowana będzie instalacja dokumentująca działania międzynarodowej platformy OPEN STUDIOS w latach 2020-2022. Wstęp wolny. Publiczność spoza Warszawy będzie miała okazję zobaczyć spektakle: „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego w Katowicach (7-8 maja) i w Kaliszu na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (11 maja), „Byk” Szczepana Twardocha w wykonaniu Roberta Talarczyka w Katowicach (12-13 maja) oraz „Raj. Potop” w Białymstoku (29 maja).

W trakcie Nocy Muzeów (14 maja o 18:00) otworzy się wystawa „Dekolonizacje” w Galerii STUDIO. Kuratorki Dorota Jarecka i Paulina Olszewska zwracają uwagę na kulturę artystyczną lat 60. i 70., gdy artyści generacji Wschodu i Zachodu zaczęli poszukiwać wspólnej płaszczyzny porozumienia. Prezentowane będą prace artystów z Niemiec, Francji, USA wraz ze sztuką powstającą w Polsce. Będą to m.in. dzieła Wolfa Vostella (Olympiade 1-4, 1972), Ulrike Ottinger oraz instalacja Astrid Klein (bez tytułu, 1993), kolaże i kompozycje przestrzenne Borisa Lurie i Sama Goodmana, przedstawicieli ruchu NO!art, a także prace Nancy Spero, Yayoi Kusamy, Jean-Jacques Lebela, Jarosława Kozłowskiego, Andrzeja Strumiłły, Alfreda Lenicy i grupy SAB. Zaprezentowane zostaną prace Jerzego Ryszarda Zielińskiego (Jurry’ego) i Piotra Kunce ze zbiorów Galerii Studio. Specjalnie na wystawę instalację stworzy Przemysław Branas. Częścią pokazu będą plakaty polityczne międzynarodowych twórców ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie. Wystawa będzie otwarta do 24 lipca. Kuratorki zapraszają również na oprowadzania po wystawie: w języku ukraińskim z Yuliią Maslak (15 maja), z kuratorką Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Magdą Lipską (22 maja) i kuratorką, Pauliną Olszewską (29 maja). Wystawa potrwa do 24 lipca.


W STUDIO odbędzie się drugi wykład z cyklu Kolekcja 1:1. Tym razem dziennikarka i autorka książek „Rzeczy osobiste - opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” i „Historie osobiste. O przetrwaniu w czasie wojny”, Karolina Sulej opowie o „Błękitnej” z instalacji „Ślady” Józefa Szajny
(9 maja). Wystawa i towarzyszące jej wydarzenia są częścią obchodów jubileuszowych STUDIO. Ruch Extinction Rebellion zaangażował się w obchody instytucji i odczyta z dzisiejszej perspektywy zawartość archiwum i spuściznę Józefa Szajny. Jadwiga Klata i Nadia Wierzbicka, kuratorki artystycznej rezydencji XR „Przed/Po” zaprezentują instalację „Archiwum katastrofy” (13 maja), która będzie czynna do 9 czerwca. Natomiast performans „XR Fryzjerzy” (15 maja) będzie okazją poznania historii ruchu przez pryzmat osobistych doświadczeń aktywistów i aktywistek w intymnej sytuacji strzyżenia włosów.

W odpowiedzi na kryzys spowodowany wojną w Ukrainie i wynikający z niego napływ dorosłych, dzieci i młodzieży z Ukrainy STUDIO przygotowało również program edukacyjny „STUDIO dla Ukrainy”. Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach prosimy o zgłoszenia na adres: edukacja@teatrstudio.pl.

Więcej informacji o wydarzeniach i biletach na stronie www.teatrstudio.pl


STUDIO teatrgaleria to jedna z najważniejszych eksperymentalnych scen w Polsce zarządzana przez dyrektora naczelnego Romana Osadnika od 2011 roku. W kwietniu 2016 roku kierownictwo artystyczne teatru objęła reżyserka Natalia Korczakowska, a galerii ‒ krytyczka i historyczka sztuki Dorota Jarecka. W sezonie 2021/2022 odbyło się sześć premier: „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha (19 września 2021) i „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” (premiera: 25 września 2021), „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego (premiera warszawska: 28 października 2021), „Hamer” w reżyserii Justyny Sobczyk (13 listopada 2021) i „Bowie w Warszawie” w reżyserii Marcina Libera (18 grudnia 2021), monodram „Byk” w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana
Twardocha (prapremiera: 19 marca 2022) i „Oda do radości” według koncepcji Wojtka Ziemilskiego i Wojtka Pustoły (22 kwietnia 2022).

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022