28 sierpnia 2023

ze STUDIO teatrgalerii: startujemy z sezonem artystycznym 2023/24

STUDIO teatrgaleria: startujemy z sezonem artystycznym 2023/24. Pierwsza premiera sezonu „Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie” w reżyserii Natalii Korczakowskiej w listopadzie

 

W sezonie 2023/2024 STUDIO teatrgaleria kontynuuje poszukiwania formalne w obrębie teatru i sztuk performatywnych opowiadając o różnorodnych przestrzeniach wolności i jej braku. Dwie jesienne propozycje dotkną tematu winy i kary w jej największych wymiarach: kary dożywotniego więzienia i kary śmierci.  

Premiery nadchodzącego sezonu poruszą temat wolności z kilku perspektyw: przejmujących historii osób osadzonych w więzieniu i ich drodze do wewnętrznego odkupienia, niezależności rozumianej jako walka o wartości w pozbawionym autorytetów, zdehumanizowanym świecie, uwolnienia rodzącego się w obliczu nadchodzącej katastrofy ekologicznej, a także swobody w krainie baśniowego schematu oraz uwalniającej autoekspresji w relacji widz performer. zapowiadają dyrektor Roman Osadnik i dyrektorka artystyczna Natalia Korczakowska.

 

PREMIERY sezonu 2023/24

Razem z zespołem STUDIO, reżyserka i dyrektorka artystyczna Natalia Korczakowska pracuje nad pierwszą premierą sezonu „Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie”. Adaptowana książka Wojciecha Tochmana „Historia na śmierć i życie” opisuje kontrowersyjne szczegóły procesu trojga maturzystów i rewiduje nasze poglądy na temat bezstronności wymiaru sprawiedliwości i sensu kary, która pozbawia nadziei na powrót do społeczeństwa. Premiera: 24 listopada 2023.  W ramach wydarzeń towarzyszących premierze odbędzie się cykl warsztatów twórczych organizowanych wspólnie z Fundacją Dom Kultury. Spotkania przeznaczone są dla kobiet przebywających w Areszcie Śledczym na Grochowie. Warsztaty są prowadzone z wykorzystaniem technik animacyjnych i teatralnych oraz pracy z ciałem.

Do repertuaru teatru wejdzie w odświeżonej formie mistrzowski monodram Ireny Jun „Stara kobieta wysiaduje”. Prowokujący i zaskakująco aktualny dziś tekst Tadeusza Różewicza. Premiera: 16 lutego 2024. 

Na zjawisko klęski klimatycznej spojrzy Rob Wasiewicz w autorskim projekcie  „To będzie piękny koniec świata” - inspirowanym filmami katastroficznymi. Premiera: 8 marca 2024. 

W kwietniu gwiazdorska obsada: Jan Peszek i Maria Peszek oraz aktorki i aktorzy  STUDIO w  premierze baśni w musicalowej formie „Królowej Śniegu” w adaptacji Klaudii Hartung-Wójciak i reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Premiera: 21 kwietnia 2024. 

Na koniec sezonu odbędą się przedpremierowe pokazy choreograficznego spektaklu Ramony Nagabczyńskiej „Anonimowi Performerzy”, który podejmie temat samego zjawiska występowania na scenie i uzależnienia od performowania. Pokazy: czerwiec 2024.

 

WYSTAWY w Galerii STUDIO

W nowym sezonie wystawy i wydarzenia w Galerii STUDIO dotyczą problemów środowiska, polityczności, cielesności i tożsamości. Pierwszy wernisaż 18 września wystawy „Z nami/ With them” (kuratorka: Dorota Jarecka). Wystawa oddaje głos artystkom świetnie się czującym w klimacie współdziałania i współpracy: Teresie Murak, Magdalenie Komar, Aleksandrze Przybysz, Karolinie Żyniewicz.

Ponadto w programie galerii: od 8 grudnia 2023 do 3 marca 2024 pokazana zostanie wystawa prac fotografa Zygmunta Rytki (kuratorzy: Karol Hordziej i Daniel Muzyczuk). Kuratorki Natalia Andrzejewska, Dorota Jarecka, Paulina Olszewska zaprezentują nową odsłonę wystawy „Widzenie Ciałem. Kolekcja Galerii STUDIO”. Pokazywana kolekcja w 2023 w OP ENHEIM we Wrocławiu zostanie uzupełniona o dzieła Teresy Tyszkiewicz, Natalii LL, Stuarta Brisleya, Alfonsa Mazurkiewicza i innych (20 marca – 14 maja 2024). Ostatnia wystawa sezonu „Duchy: Haiti” (kuratorki: Katarzyna Prokesz i Maria Prokesz) skoncentrowana będzie wokół duchowości przejawiającej się w życiu społecznym w Haiti w różnych aspektach (29 maja – 23 lipca 2024).

 

Transmisje z  MET

Cykl The Met:Live in HD otworzy arcydzieło współczesnej opery czyli „Dead Man Walking” Jake’a Heggiego w reżyserii Ivo van Hove opowiadająca o ostatnich chwilach skazanego mordercy na śmierć za gwałt i zamordowanie pary nastolatków. Pokaz: 21 października 2023. 

EDU

STUDIO rozwija także swoją ofertę działań edukacyjno-warsztatowych „Studio doświadczeń” skierowaną do osób zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy na tematy związane ze spektaklami. Dwie nowe propozycje: Starter teatralny oraz Book Club Theater. Ponadto w programie działu edukacji: lekcje teatralne dla młodzieży szkolnej, Studio familijne i Studio dla dorosłych, cykl warsztatów twórczych dla rodzin i dorosłych, Studio międzypokoleniowe w dwóch formach klubów dyskusyjnych: stacjonarnej w STUDIO i wędrownej w ramach sieci pięciu miejskich teatrów (pierwsze spotkanie Lotnej Ekipy Teatralnej w dniu 26 września).

 

WYDARZENIA GOŚCINNE

W sezonie 2023/2024 STUDIO proponuje również szereg wydarzeń gościnnych, m.in: 22. edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł, monodram Grażyny Bułki „Mianujom mie Hanka” w reżyserii Mirosława Neinerta, spektakl „Kora. Boska” w reżyserii Katarzyny Chlebny.

 

Na afiszu STUDIO we wrześniu:

 • monodram w języku polskim i śląskim „Byk” w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha w Warszawie (5 6 września) i w Katowicach (25 września),
 • multisensoryczne wydarzenie „The Employees” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego (710 września). Spektakl pokazywany w ramach siódmej edycji Generation After. Showcase organizowanego przez Nowy Teatr. Również publiczność poza Polską będzie miała okazję przenieść się w bliżej nieokreśloną przyszłość, rozgrywającą się na statku kosmicznym. Planowane wyjazdy to: Tbilisi International Festival of Theatre (Gruzja, 30 września – 1 października), Lessingtage w Niemczech), Théâtre de Liège w Belgii, Theatre World Festival Brno w Czechach. Pierwszym etapem tournée był Noorderzon Festival of Performing Arts & Society w Holandii,
 • inspirowany książkami Marty Dymek a zrealizowany przez Macieja Podstawnego i Dorotę Kowalkowską we współpracy z Janem Czaplińskim spektakl „Wyspa Jadłonomia” o wzmacnianiu dziecięcej i nastoletniej sprawczości oraz potrzebie międzypokoleniowej edukacji (910 września),
 • Przemiany” w reż. Michała Borczucha czyli nieoczywista interpretacja klasycznego utworu na potrzeby współczesnej i mądrej rozmowy o dojrzewaniu, która powstała we współpracy z młodzieżą zaangażowaną w proces twórczy spektaklu (1617 września),
 • spektakl Anny Smolar „Koniec z Eddym”, zainspirowany powieścią Édouarda Louisa, przygląda się doświadczeniu systemowego ucisku i stawia pytanie o lojalność wobec korzeni i klasy społecznej (21 – 23 września). Od nowego sezonu zapraszamy na cykl „Starter teatralny”. Dziennikarka i teatrolożka, Katarzyna Niedurny wprowadzi publiczność w kontekst społeczny – obyczajowy książki autora (22 września),
 • monodram Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” w wykonaniu Ewy Błaszczyk dla czytelniczek i czytelników Oriany Fallaci, jak i dla tych, którym do tej pory obca była jej twórczość (2324 września),
 • reżyser i autor adaptacji, Robert Talarczyk proponuje Empuzjon” swoistą refleksję nad tym, co tak naprawdę wiemy o świecie, a co pozostaje poza naszym wzrokiem (2930 września - 1 października). Spektakl na podstawie powieści Olgi Tokarczuk otworzy sezon teatralny Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach (57 września, 9 września po raz pierwszy w plenerze na placu przed Teatrem Śląskim w ramach 13. Nocy Teatrów GórnośląskoZagłębiowskiej Metropolii). Natomiast 30 września przed spektaklem zapraszamy na spacer po zakamarkach teatru w ramach warszawskiej Parady Seniorów oraz na „Book Club Theater. Jak (nie) czytać Olgi Tokarczuk (nie) będąc kobietą” czyli szalone interpretacje oraz wspólną lekturę z dr Januszem Noniewiczem, kierownikiem Katedry Mody ASP. Grupa Performatywna Chłopaki w ramach współpracy przy spektaklu zaprasza na regularne spotkania bezpiecznej przestrzeni: „Krąg mężczyzn” (14 września) i „Krąg  osób” (21 września).

 

 

Wrześniowe wydarzenia gościnne:

 • premiera spektaklu The Symphony of The Whispering Walls” w choreografii londyńskiego tancerza i choreografa – Eriona Kruji. Niezwykła atmosfera prac graficznych Mieczysława Wejmana zostanie w sposób metaforyczny przeniesiona na język ruchowy polskich tancerzy (2 września),
 • PREMIERA PISMA, w formule comiesięcznych spotkań na żywo poświęconych przewodniemu tematowi wydania magazynu, wrześniowe wydarzenie poświęcone tematowi kulturze terapeutycznej psychoedukacji  (6 września),
 • polska prapremiera opery „Aspern” Salvatore Sciarrino w wykonaniu muzyków Hashtag Ensemble reżyseruje Pia Partum. W rolach głównych wystąpią Monika Niemczyk, Tomasz Nosinski i Halina Rasiakówna. Wydarzenie towarzyszące 66. Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. (premiera: 16 września 2023, kolejny pokaz: 19 września),
 • na Modelatorni opowieść o dwóch młodych dziewczynach „Papugi” w reżyserii Tadeusza Łysiaka (17 września),
 • widowisko taneczne „Urodziny” w wykonaniu B’cause Dance Company będące zaproszeniem do refleksji nad relacjami (28 września).

 

Bilety na spektakle i wydarzenia dostępne w kasie teatru oraz online: teatrstudio.pl/pl/repertuar.

 

STUDIO teatrgaleria

pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

www.teatrstudio.pl

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022