Słynny izraelski pisarz i wielokrotnie wymieniany kandydat do Literackiej Nagrody Nobla Amos Oz zmarł dzisiaj w wieku 79 lat. Autor przegrał walkę z rakiem.
Amos Oz zadebiutował w latach 60. zbiorem opowiadań Tam, gdzie wyją szakale. Był laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody im. Goethego czy Nagrody Bialika. W 2002 roku otrzymał medal Zasłużony dla Tolerancji, a w 2013 roku doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego, w tym samym roku został również uhonorowany Nagrodą Franza Kafki. Był wielokrotnie wymieniany jako jeden z głównych faworytów do Literackiej Nagrody Nobla. Amos Oz urodził się w maju 1939 roku w Jerozolimie.
Studiował literaturę i filozofię na Uniwersytecie Jerozolimskim.
Do jego najważniejszych książek należą Mój Michael, Czarna skrzynka, Firma. W swoich utworach Oz często podejmował tematy społeczne i psychologiczne mieszkańców Izraela. Napisał ponad 20 książek i setki artykułów do gazet z całego świata.
Natalie Portman w 2015 roku przeniosła na ekrany kin jego autobiograficzną powieść Opowieść o miłości i mroku. Wcieliła się też w główną rolę kobiecą w tym niezwykle poruszającym obrazie życia Amosa Oza.
Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.
Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!
Artur Kawa 2011-2022