28 grudnia 2018

Zmarł Amor Oz

Słynny izraelski pisarz i wielokrotnie wymieniany kandydat do Literackiej Nagrody Nobla Amos Oz zmarł dzisiaj w wieku 79 lat. Autor przegrał walkę z rakiem.

 

Amos Oz zadebiutował w latach 60. zbiorem opowiadań Tam, gdzie wyją szakale. Był laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody im. Goethego czy Nagrody Bialika. W 2002 roku otrzymał medal Zasłużony dla Tolerancji, a w 2013 roku doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego, w tym samym roku został również uhonorowany Nagrodą Franza Kafki. Był wielokrotnie wymieniany jako jeden z głównych faworytów do Literackiej Nagrody Nobla. Amos Oz urodził się w maju 1939 roku w Jerozolimie.

 

Studiował literaturę i filozofię na Uniwersytecie Jerozolimskim.

 

Do jego najważniejszych książek należą Mój Michael, Czarna skrzynka, Firma. W swoich utworach Oz często podejmował tematy społeczne i psychologiczne mieszkańców Izraela. Napisał ponad 20 książek i setki artykułów do gazet z całego świata.

 

Natalie Portman w 2015 roku przeniosła na ekrany kin jego autobiograficzną powieść Opowieść o miłości i mroku. Wcieliła się też w główną rolę kobiecą w tym niezwykle poruszającym obrazie życia Amosa Oza.

 

 

 

 

 

[źr. http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11276/zmarl-amos-oz?fbclid=IwAR0aaW_68JdCv3I1_SQA1ALh6uQNnkr6B3oXMLn7E38D21ZSD2n62bcVbcM]

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022