23 maja 2023

"Znikając". Anna J. Dudek bez znieczulenia pokazuje, jak bolesne i depresjogenne bywa macierzyństwo w tym kraju.

Życie Małgosi zmieniło się wraz z diagnozą córeczki.

Zespół Cornelli de Lange.

Małgosia śpi czasem godzinę, czasem dwie. O 3.00 w nocy wstaje po cichutku, sięga po okulary, wypija łyk wody. Jej córka piszczy z bólu. Małgosia czuwa. Już 23 lata.

Franek ma 5 lat, gdy chce pozbyć się siusiaka. Uwielbia nosić sukienki, cekiny, bawić się lalkami.  Irka wie, w jakim kraju przyszło im żyć, i ma nadzieję, że gdy Franek podrośnie, każe jej wyrzucić wszystkie sukienki z szafy. W głębi serca czuje jednak, że jej dziecko nigdy nie było Frankiem.

Karolina pamięta kłótnie, chowanie się w zamykanej na klucz sypialni, kopanie w drzwi, krzyki. Rozwód uzyskuje dwa miesiące przed porodem.

W sądzie nie wystarczy, że jest ofiarą, musi ją jeszcze dobrze „zagrać”.

Udowodnić, że jesteś młodą matką, która zniosła piekło.

Nie szukałam bohaterek. Nie musiałam. Były i są obok. To nasze siostry, matki, babki. Przyjaciółki, koleżanki, znajome z pracy, kobiety, które spotykamy przypadkiem, zawsze w biegu. Zmęczone, zostawione sobie same, przeoczone.

Niewidzialne i oczywiste. Matki.

To kobiety, którym Polska mówi głośne „won”, jak tylko urodzą dziecko. Albo jeszcze wcześniej. Jeśli masz za dużo na głowie – musisz sobie poradzić. Jeśli jesteś kobietą z niepełnosprawnością albo masz dziecko z niepełnosprawnością – musisz sobie poradzić. Podobnie jeśli masz depresję, nie masz pieniędzy, nie dostajesz alimentów albo wszystkiego jest po prostu za dużo, bo pomocy nie ma, ale wymagania się piętrzą.

Masz urodzić i rzygać ze szczęścia. I powoli znikać...


Przepiękne, pozbawione lukru reportaże o macierzyństwie. Bohaterki bywają zmęczone, przerażone, zrozpaczone i wściekłe, często samotne. I nawet gdy modlą się, by ich dziecko umarło jako pierwsze, jest to opowieść o niewiarygodnie głębokiej miłości.

Renata Kim, reporterka 


Matkom zakłada się maskę radości, cudu i nieskończonego szczęścia. Dudek zdziera ją bez znieczulenia i pokazuje, jak bolesne i depresjogenne bywa macierzyństwo w tym kraju. Ta wstrząsająca lektura pokazuje codzienność milionów Polek. To nie cukierkowe parentingowe bajki z Instagrama. To prawdziwe życie.

Katarzyna Kucewicz, psycholożka 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022